tertje Jeanne speelt de jonge David. Jaren later, in 1925, wordt er Olivier Twist opgevoerd met een vijftienjarige Wiesje Bouwmeester in de titelrol. Spree komt er in de recensie van de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 5 oktober 1910 goed van af. Hij heeft alle hoofd personen 'in hun eigen karakter gelaten, en het bijzondere ervan naar voren gebracht.' De recensent onderkent de moeilijkheid van het bewerken van romans voor toneel. 'Een toneelwerk dat naar een boek is gemaakt, moet noodzakelijk de fijne detaillering en de gevoelige tekening welke ons in het verhaal troffen missen.' Het Algemeen Handelsblad gaat op dit aspect van de bewerkingen ook in, bij de bespreking van Het Krekeltje achter den Haard, dat in december 1915 wordt opgevoerd. 'De voorstelling heeft voor de zoveelste maal bewezen dat een verhaal bijna altijd verliest als het op toneel wordt gebracht, tenzij het een verhaal is met zeer veel actie er in, of tenzij de bewerking zo vrij is, dat het gegeven eigenlijk geheel wordt herschapen. Noch het een noch het ander is hier het geval.' De voorstelling waar de recensent over spreekt is op Eerste Kerstdag 1915 in de Stadsschouwburg in Amsterdam in première gegaan. Noch de regie van Eduard Verkade, noch de bewerking van Suze la Chapelle- Roobol kunnen de Handelsblad-journalist tevreden stellen. 'Dickens is een gemoedelijk man, die gezellig en vriendelijk vertelt, maar geen geweldige dingen samenpakt en mevrouw La Chapelle-Roobol heeft dit aardige Kerstverhaaltje knap, doch met veel piëteit naar het oorspronkelijke gedramati seerd, zodat er niets anders uit geworden is. Het resultaat werd: een mooi kijkspelletje dankzij de welverzorgde aankleding maar geen toneelwerk.' De K.V. Het Nederlandsch Tooneel heeft het probleem van een Neder landse bewerking niet lang daarvoor omzeild als het Londen en Parijs op het repertoire neemt. In Engeland is het boek in 1899 bewerkt tot een toneelspel in vier bedrijven door de auteurs Freeman Wills en Frederick Langbridge. Vanaf de eerste opvoering in het Jan Musch als Sydney Carton in London en Parijs 32

The Dutch Dickensian | 1989 | | pagina 38