Londense Lyceum Theatre is het stuk met de titel The Only Way een succes. In 1915 gaat het toneelstuk in een vertaling van Carry van Bruggen in Nederland in première. De kritieken in de bladen zijn over het algemeen goed. Alleen de laatste scene waar in Sidney Carton, gespeeld door Jan Musch, wordt onthoofd, is voor zowel publiek als recensenten onduidelijk. De NRC van 2 sep tember schrijft: 'Het slot is aldus: wij zien tegen een achterdoek dat een schavot voorstelt Musch staan, die zo aanstonds geguillotineerd zal worden.' Het Nieuws van de Dag (7 september): 'Het publiek bleek van de slotvertoning meer te verwachten. Het bleef zitten toen het doek reeds gevallen was.' Barbarossa in de Telegraaf windt er geen doekjes om: 'Het slot moet anders worden. Nu weet niemand, met Musch op het schavot staande, of het uit is of niet. Hij moet onthoofd en zijn kop op een piek rondgesjouwd worden. Hoewel dit in een Koninklijk gesubsidieerde schouwburg misschien wat al te revolutionair is.' Pickwick The Pickwick Papers beleeft zijn eerste uit voering op het Nederlandse toneel in 1911. LH.Chrispijn, die enige jaren eerder Kleine Dora voor zijn rekening heeft genomen, bewerkt Samuel Pickwick tot een 'klucht in vier bedrijven'. Chrispijn heeft daarbij twee belangrijke gebeurtenissen in het boek tot één intrigue samengesmeed Het eerste bedrijf laat de heer Pickwick zien in gezelschap van juffrouw Bardell. Ook Pickwick's vrienden Winkle, Tupman en Stockwall(l) treden in deze eerste acte aan. De Pickwick-club begeeft zich in het tweede bedrijf naar Manor Farm en in de laatste Scène uit de Pickwick Club, 1939 - 33 -

The Dutch Dickensian | 1989 | | pagina 39