PROGRAMMA. I Het Krekeltje aehter den Haard. minimum gereduceerd en de meeste spelers van Theater maken er niet meer van dan kartonfiguren.' We komen we ten slotte uit bij een artiest die al jaren consequent Dickens uitvoert. Het is de pantomimespeler Rob van Reijn, die vanaf 1975 met zijn groep ieder jaar in de Kersttijd Scrooge en Marley op de planken brengt. In 1987 voegt hij Oliver Twi aan zijn repertoire toe. Hij is de enige in Nederland die jaarlijks zwijgend Dickens tot leven brengt. Met weinig middelen en aan de hand van het verhaal dat het publiek via een band kan horen blijft de pantomime speler van alle visuele uitingen misschien nog het dichtst bij het boek. Deze opsomming van theaterbewerkingen van romans van Dickens is, zoals aan het begin opgemerkt, verre van volledig. Maar ook al zal in de toekomst een inventarisatie van alle in Nederland gespeelde stukken volgen, dan zal deze niet zo veel regels meer bevatten dan de voorgaande pagina's in dit nummer van The Dutch Dickensian. H.Philip Bolton, Dickens Dramatized. London 1987 Johan Daisne, Filmografisch Lexicon der Wereldliteratuur. Gent 1971 A.G.S.Enser, FLA, FRSA, Filmed books and plays. A list of books and plays from which films have been made. 1928- 1983. Aldershot, Hampshire 1985 J.Klöters, Honderd jaar amusement in Nederland. Amsterdam/'s Gravenhage 1987 HEDEN Een Kerstvertelling van Charles Dickens- Gedramatiseerd in 3 bedrijven door Mevr. Suze la Chapelle R o o b o l. Regie Eduard Verkade. Decoratièn: Chris Lebeau. Costumes: Mej. Cato Neeb. Spelenden John Peerybingle Mary Caleb Plunamer Bertha Eduard Tackleton Juffrouw Fielding May Tilly Slowboy De Krekel Muziok Juleo do Koning. Anton Roemer Enny Vrede Hans Brüning Hetty Beck Eug. Gilhuys Ph. la Chapelle M. Schmidt Crans Betsy Groothoff Ida Swarts Pauze na Het 2e bedrijf. Kapwork S. V. d. Lindon. Pagina uit programmablad van Theater Verkade, 1915 - 37 -

The Dutch Dickensian | 1989 | | pagina 43