onderjurk' - keert hij terug op de Neder landse podia. In 1974 speelt hij 'Exegese', een pantomimeversie van het Oude Testament. Het stuk is een groot succes en betekent een doorbraak voor Van Reijn. Met subsidie komt de Stichting Pantomimetheater Rob van Reijn tot stand. In datzelfde jaar vindt ook de eerste opvoering van Scrooge en Marley plaats. 'Ik dacht dat het leuk was een soort familievoorsteling te bedenken. Ik had toen maar een klein groepje, dus ik heb meer mensen bij elkaar gescharreld, waaronder leden van Theatergroep Perspekt uit Haarlem. We hebben een band samengesteld met een tekst die werd ingesproken door Wim Bijmoer, die ook de decors gemaakt heeft. En zo kwam die 'eenmalige produktie' tot stand. Ik had ook bedacht dat het stuk vroeger moest beginnen dan acht uur, omdat je dan ook kinderen mee naar de schouwburg kon nemen, ledereen vond het een enig idee. Er bestond in die tijd nog geen kerstvoorstelling. Je had in die tijd 'Holiday on Ice', je had waar schijnlijk circus, maar een Kerstverhaal was er toen nog niet in het theater. Het had een geweldig succes. Toen zei Peter Lohr, de toenmalige direkteur van de Stadsschouwburg in Haarlem: dat moet een traditie worden. Dat hebben we al die jaren volgehouden. Waar schijnlijk loopt het nu een beetje af. Voor het eerst vind ik dat de schouwburgen niet zo enthousiast reageren. Misschien zijn wij wat stoffiger geworden.' Er volgen meer 'klassiekers'. Don QuichotteJules Verne's In 80 dagen rond de wereld en Tsjechows novelle Kasjtanka. Bewerkte opera's als Die Zauberflöte en Wagners Der Fliegende Hollander. Van Reijn heeft inmiddels een eigen theater aan de Haarlemmerdijk geopend, dat ook ruimte biedt aan een dagopleiding. Pantomimespelers in de dop kunnen er het vak leren en in de eigen produkties ervaring opdoen. Zoals bijvoorbeeld in Oliver Twist dat Van Reijn met zijn gezelschap in '87 op de planken brengen. 'Ik vind het boek erg dicht bij jonge mensen staan. Ook omdat ik had gelezen dat ze hadden ontdekt dat kinderen Rob van Reijn als Fagin, 1987

The Dutch Dickensian | 1989 | | pagina 45