Dickens in het Spaarnestad-Foto-Ar chief en de 'Dickensian Tabard Players' in Southwark Kees van Steijnen In het centrum van Haarlem, in één van de inmiddels leegstaande panden van het Enschedé-complex, bevindt zich het Spaarnestad-Foto-Archief. In dit archief, dat beheerd wordt door de Stichting Nederlands Foto-& Grafisch Centrum (N.F. G.C.) bevindt zich een tweetal mapjes 'Dickens'. Het is een bric a brac-verzameling van foto's die op een of andere manier met Dickens te maken hebben. Foto's die gebruikt werden voor reportages in Nederlandse weekbladen, onder meer over de jaarlijks terugkerende Dickens-festivals in Rochester en Broadstairs. Foto's over audities voor een filmrol in Oliver Twist en foto's van de 'fat boy'. Er zijn ook afdrukken van een Dicken- siaanse avond in 1952 die gehouden werd in Hotel Parkzicht te Rotterdam bij gelegenheid van de uitgave van het verzameld werk van Dickens in de Prismareeks. Die avond werd geleid door Godfried Bomans, in aanwezigheid van naar de mode van de vorige eeuw ge- costumeerde 'dickensians'. Een kostelijke serie foto's is die van de voorstellingen van het toneelgezelschap 'The Dickensian Tabard Players', dat ieder jaar omstreeks de geboortedag van Dickens (7 februari) scenes uit één van zijn verhalen opvoerde. Dat gebeurde in de open lucht en op een lorrie die voor de 'George Inn' in Southwark stond. Het is de moeite waard om bij die serie even stil te staan. Southwark (the Borough), gelegen op de zuidoever van de Thames en door de London Bridge verbonden met de City, was al sinds de vroegste tijden een verkeersknooppunt tussen Londen en Zuid-oost Engeland en het continent. Reizigers die na het vallen van de avond de 'Bridge Gate' gesloten vonden, namen hun intrek in één van de vele herbergen die Southwark rijk was. Naast de herbergen vond men er in de tijd van de Tudors en de Stuarts al theaters, bordelen en pretparken zoals Vauxhall Gardens, dat tot 1859 populair was. In zowel de Engelse geschiedenis als de literatuur spelen herbergen (taverns, inns) een belangrijke rol. De meest bekende was ongetwijfeld de Tabard Inn, daterend uit de 14e eeuw. Vanaf de plek waar de herberg stond vertrokken op een ochtend in mei dertig bedevaartgangers naar Canterbury. Chaucer noemt het in de Canterbury Tales. De Tabard Inn was genoemd naar 'the jacket, or sleeveless coat, whole before, open on both sides, with a square collar, winged at the shoulder; a stately garment of old time, commonly worn of noblemen and others, both at home and abroad in the wars'. De herberg werd in 1676 door brand verwoest. Het oudst bekende theater dat op de 50 -

The Dutch Dickensian | 1989 | | pagina 56