zuidoever werd gebouwd was de 'Rose' (1592) waar, naar werd beweerd, Shakespeare als toneelspeler optrad. Het bekendste 'Shakespeare'-theater was de 'Globe'. Tijdens de 'Southwark Fair', één van de drie bekendste kermissen in Engeland, werden er ook toneelvoorstellingen gehouden op de binnenplaatsen van de herbergen, en onder de toeschouwers waren, zoals zij zelf in dagboeken vermeldden, Evelyn en Pepys. De meeste oude 'inns', aan weerszijden van de London Bridge, zijn inmiddels ver dwenen. De Tabard Inn van tegenwoordig is een bouwsel van deze eeuw en herinnert in met elkaar verbonden en de trein die functie nog niet had overgenomen. De 'George Inn' dateert van 1554, tien jaar voordat Shakespeare werd geboren, en werd oorspronkelijk 'The Saint George and the Dragon' genoemd. Door brand, het grote gevaar voor de herbergen in Southwark, is in de loop der eeuwen ook deze inn danig ver anderd. De herinnering aan Shakespeare wordt er levend gehouden door op zijn geboortedag (23 april), die tegelijkertijd 'St.George Day' is, vóór de 'George' op het vroegere binnenplein, in de open lucht en op een Oliver Twist voor de George Inn (beschrijving in het foto-archief zie p. 53) niets meer aan vroegere tijden. Maar enkele honderden meters van de London Bridge ver wijdert staat, aan de linker kant van High Street, de 'George Inn', die met de van een galerij voorziene gevel nog wel herinnert aan vroegere tijden toen reiskoetsen stad en land - 51 - lorrie, scenes uit zijn toneelstukken te laten opvoeren. Ook Dickens wordt op die manier jaarlijks herdacht. Dickens was vertrouwd met Southwark, want daar stonden de Marshelsea-gevangenis, de King's Bench, de Borough Compter en de

The Dutch Dickensian | 1989 | | pagina 57