Thomas Hardy en Charles Dickens C.A. Klok Verval Is er enige verband tussen Thomas Hardy en Charles Dickens? Beiden zijn grote Britse schrijvers, liggen naast elkaar begraven in de Poets' Corner van Westminster Abbey, maar hebben elkaar nooit gesproken. Sterker nog, Hardy's eerste boek kwam uit in het jaar dat Dickens ten grave wordt gedragen. Volgens Merryn Williams in A Preface to Hardyzit Hardy eenmaal in een Londens koffiehuis naast Dickens. Hij is echter te verlegen om 'de grote meester' aan te spreken... Over Dickens en Hardy valt echter meer te zeggen dan het bovenstaande. Om tot enkele gewaagde vergelijkingen tussen beide schrijvers te komen, moet ik echter eerst nader ingaan op Hardy als prozaschrijver. In dit artikel laat ik Hardy's poëzie buiten beschouwing, omdat zijn filosofie toch het meest duidelijk tot uiting komt in zijn proza. Thomas Hardy wordt geboren in juni 1840, in Higher Bockhampton in Dorset. Hij overlijdt in januari 1928 in zijn landhuis 'Max Gate' in de buurt van Dorchester, de stad die in zijn boeken voorkomt als Dorchester. Hoewel de Hardy's in vroeger tijden in Dorset belangrijke grootgrondbezitters zijn en in de Napoleontische tijd zelfs nog een admiraal Hardy onder Lord Nelson dient, is Hardy's vader is een kleine aannemer. Maar ondanks dat de Hardy's duidelijk in verval zijn geraakt, wordt de familie in Higher Bockhampton toch gerekend tot de 'upperclass'. Buiten het dorp worden ze echter beschouwd als niet meer dan 'country peasants'. Zoals we later zullen zien is het verval van de Hardy's van belang voor het werk van Thomas. Zo wordt het bijvoorbeeld weerspiegeld in Tess of the d'Urbervilles waarin hoofdpersoon Tess net als Hardy stamt uit een- in verval geraakt geslacht. In een ander boek, Jude the Obscure, speelt ook een door het noodlot getroffen familie een. rol. Deze familie is volgens Merryn Williams marked down by fate and unfit for marriage". In deze is het bovendien interessant op te merken dat Hardy zelf kinderloos blijft en dat geen van zijn twee zusters en broer huwen, laat staan na geslacht voortbrengen. Dientengevolge sterft deze tak van de familie Hardy met de generatie van Thomas uit. Hoewel dat er geen geld is voor een klassieke public school of een 'Oxbridge' opleiding, krijgt Thomas toch een behoorlijke scholing. Vader Hardy stuurt zijn zoon namelijk naar Isaac Last's Academy in Dorchester, toentertijd de beste school in de omgeving. We zien hier een eerste raakpunt met Dickens, die evenmin de traditionele opleiding genoot die tot op de dag van vandaag in snobistische Britse kringen als zaligmakend geldt. Als Hardy op zestienjarige leeftijd de school verlaat, gaat hij in de leer bij de architekt John Hicks in Dorchester. Zo zet hij, in het voetspoor van zijn vader, zijn eerste schreden in de bouwwereld.

The Dutch Dickensian | 1989 | | pagina 66