Predikant Schrijven en Liefde Gelijktijdig echter ontwaken Hardy's literaire ambities. Hij wordt daarin gestimuleerd door zijn vriend, de criticus Horace Moule, die wellicht model heeft gestaan voor de tragische figuur Henry Knight in de roman A Pair of Blue Eyes. Hardy's belangstelling voor kunst en cultuur mag ook blijken uit het feit dat hij dagelijks vroeg opstaat om, voordat hij naar zijn werk moet, enige uren in de Griekse en Latijnse klassieken te lezen. Als Hardy's leertijd bij Hicks in 1862 voorbij is, vertrekt hij naar Londen om bij de firma van Arthur Bloomfield te gaan werken. Eenmaal in deze wereldstad komt hij in contact met het werkelijke culturele leven en gebruikt hij zijn vrije tijd voor het bezoeken van musea en galeries, maar bovenal voor het lezen van zeer veel boeken. Het is in deze tijd dat hij een ogenblik de gedachte koestert theologie te studeren en predikant te worden. Gelukkig voor de literatuur komt hij al snel tot de conclusie dat hij echter niet zo in zijn roeping gelooft. Gedurende vijf jaar werkt Hardy bij Bloomfield terwijl hij tegelijkertijd met veel zelfstudie de scholing voltooit, waarvoor Isaac Last's Academy de basis heeft gelegd. In deze periode valt ook zijn definitieve besluit dichter te worden, al begint zijn literaire carriere weinig veelbelovend. De gedichten die hij schrijft en opstuurt naar tijdschriften worden alle vrijwel onmiddellijk teruggestuurd. Tegelijkertijd wint hij echter wel twee architektuurprijzen. Het leven in Londen maakt hem in het algemeen echter niet gelukkig. Hij raakt zeer onder de indruk van het verval, de criminaliteit en het menselijk lijden. Ziekteverschijnselen die we tegenwoordig als depressie bestempelen, openbaren zich in 1867 bij Hardy. Zijn baas raadt hem een tijdje rust te nemen op het platteland en Hardy keert terug naar Dorset. Daar treedt hij al snel weer in dienst bij Hicks en knapt zienderogen op. Thomas Hardy op 21-jarige leeftijd Tijdens zijn verblijf in Dorset ontmoet Hardy zijn nichtje Tryphena Sparks. Zij is zestien, Hardy zevenentwintig en tussen de twee ontwikkelt zich een liefdesrelatie, die zelfs uitloopt op een verloving. Deze affaire, die zeker niet onbelangrijk is voor Hardy's werk, blijft lang onbekend. Pas in 1966 komt er na een onderzoek van Lois Daecon en Terry Coleman, iets meer duidelijkheid over. Waarom het met de verloving van Thomas en Tryphena niets wordt is niet helemaal duidelijk. Wellicht groeien zij uit 61 -

The Dutch Dickensian | 1989 | | pagina 67