Naar Londen en terug elkaar, maar misschien raakt het uit omdat Thomas Emma Gifford ontmoet, de vrouw met wie hij later trouwt. Een andere theorie veronderstelt dat Tryphena in werkelijkheid niet Hardy's 'cousin', maar zijn 'niece' is. Tryphena's moeder Rebecca is in dat geval een onwettig kind van Thomas' moeder, dat slechts voor de vorm doorgaat als moeder Hardy's jongere zusje. Een huwelijk tussen oom en nicht is onmogelijk, kortom een reden om de verloving te verbreken. In de roman Jude the Obscure zien we Tryphena echter terug als het jonge onderwijzeresje Sue Bridehead, dat een tragische en hopeloze verhouding met haar neef, de hoofdpersoon, Jude Fawley heeft. Eenmaal terug in Dorset, begint Hardy serieus met het schrijven van proza. Zijn eerste roman The Poor man and the Lady wordt nog door de uitgevers geweigerd, maar de tweede Desparate Remedies wordt in 1870, Dickens' sterfjaar, uitgegeven bij Tinsley Brothers. Hardy moet aan deze uitgave zelf 75 pond bijdragen, hetgeen voor een architekt in die dagen een groot bedrag is. De critici zijn niet onverdeeld positief over het boek. Criticus en vriend Moule bespreekt het echter lovend. Niet de uitgave van zijn eerste boek, maar zijn eerste ontmoeting met Emma Lavinia Gifford is voor Hardy de belangrijkste gebeurtenis van het jaar. De ontmoeting vindt plaats als Hardy naar de St. Juliots Church in Cornwall wordt gestuurd, om een offerte te maken voor de restauratiewerkzaamheden. Emma is het zusje van de dominee aldaar. Ondanks de door de familie van Emma geuite bezwaren tegen Thomas - de Hardy's zouden van een veel mindere stand zijn- trouwen zij toch met elkaar. Emma, die zeer gevoelig is voor kritiek, blijft Thomas aanspcr door te gaan met schrijven na de slechte kritieken betreffende Desperate Remedies. Het tweede boek van Hardy, Under the Greenwood Tree, wordt in 1872 in maandelijkse afleveringen uitgebracht in Cornhill Magazine. Ook Dickens heeft vaak in tijdschriften gepubliceerd. Dit systeem van maandelijkse afleveringen betekent voor de schrijver dat hij zolang de serie loopt, verzekerd kan zijn van een vast inkomen. Hardy zet definitief een punt achter zijn carriere als architekt, als hij met de serie A Pair of Blue Eyes begint. Hij beschrijft hierin het leven van Elfride Swancourt en Stephen Smith, dat waarschijn lijk is gebaseerd op hemzelf en Emma. Hardy heeft dat overigens altijd ontkend, maar net als bij Thomas en Emma weigert ook de vader van Elfride Stephen dit te accepteren. Het grote succes van Hardy's volgende boek, Far from the Madding Crowd, stelt hem in staat om op 1 september 1874 te trouwen met Emma. Ze gaan in Surbiton in Dorset wonen. Het feit dat Far from de Madding Crowd zoveel succes heeft betekend dat de critici voortaan Hardy's werk aan dit boek zullen toetsen. Het gevolg is dat bijvoorbeeld zijn volgende roman, The Hand of Ethelberta slechter wordt beoordeeld. Deze kritieken leiden bij Hardy tot grote twijfels over zijn talent als schrijver. Die twijfels zullen hem nooit meer geheel verlaten. De Hardy's keren in 1879 terug naar Londen, maar Thomas floreert daar niet en

The Dutch Dickensian | 1989 | | pagina 68