Noodlot terwijl hij werkt aan The Trumpet Major wordt hij ziek. De dokter constateert inwendige bloedingen en raadt Thomas aan een half jaar het bed te houden. Wanneer hij weer geheel is hersteld, vestigen de Hardy's zich definitief in Dorset. Nadat ze op verschillende plaatsen hebben gewoond, betrekken ze het door Hardy zelf ontworpen landhuis Max Gate, vlakbij Dorchester. De terugkeer naar het platteland lijkt een gunstige invloed te hebben op Thomas' zelfvertrouwen. Hij schrijft onorthodoxer en snijdt onderwerpen aan die in de Victoriaanse tijd eigenlijk niet 'bespreekbaar' zijn. Dat leidt bij de publicatie van Tess tot problemen met de uitgever, die hem verzoekt een aantal passages te bewerken uit angst voor verontwaardigde reacties en dus abonnementsverlies. Hardy, die nog steeds de inkomsten uit zijn schrijven niet kan missen, brengt geheel tegen zijn zin een aantal wijzigingen aan. Hij is dan ook zeer verbaasd over de reacties die het verschijnen van Tess teweeg brengt. Er zijn negatieve reacties van "gestaalde" Victorianen, die menen dat Hardy veel te openhartig over intieme zaken schrijft, maar ook positieve reacties van de meeste critici, die Tess beschouwen als een groot kunstwerk. Hardy's verbazing over de kritieken wordt vooral gewekt doordat hij meent dat hij slechts heeft gepoogd op eerlijke wijze menselijke emoties weer te geven. Kennelijk is de tijd daar toch nog niet rijp voor. Hardy's volgende werk, Jude the Obscure veroorzaakt nog een grotere rel. Nu vallen niet alleen conservatieve fatsoensrakkers erover, maar ook de critici. Het boek geeft een sympatieke beschrijving van een buitenechtelijke verhouding tussen neef en nicht en in het algemeen vindt men het boek neerdrukkend en als kunstwerk een mislukking. Hardy is zo aangeslagen door al deze kritiek, dat hij besluit nooit meer proza te schrijven. Dat kan hij zich nu ook veroorloven, omdat de schandalen rond Tess en Jude the Obscure de verkoopcijfers omhoog hebben doen schieten. De zaak wordt echter verergerd doordat ook Emma zich tegen het boek keert. De al eerder ingezette verwijdering tussen Hardy en zijn steeds excentrieker wordende vrouw - in haar familie komt krankzinnigheid voor - wordt nu wel heel pijnlijk duidelijk. Zo laat Emma zich in het openbaar steeds denigrerender over Thomas' afkomst uit. Hij blijft echter van haar houden, zoals mag blijken uit de 'pelgrimstochten' die hij na Emma's dood in 1912, maakt naar St. Juliots Church en andere plaatsen die hem herinneren aan een gelukkige tijd. Na het verschijnen van Jude the Obscure (1895) concentreert Hardy zich uitsluitend op de poëzie en groeit hij uit tot een 'Grand Old Man of Letters' met vier ere-doctoraten, waaronder één van Oxford, een universiteit die er in Jude the Obscure allerminst genadig vanaf komt. Een belangrijke gedachte die uit Hardy's proza naar voren komt is die van de machteloosheid van de mens tegenover de krachten van het noodlot en de natuur. Hieruit volgt dat de mens zich maar het beste naar de natuur kan voegen, in plaats van te proberen deze naar zijn hand te

The Dutch Dickensian | 1989 | | pagina 69