Mindere Goden over Dickens Een aantal van je columns is duidelijk beïnvloed door Bomans. 'Is dat zo? Ik ben me daar niet van bewust. Wie me wél met de paplepel is ingegeven is Charles Dickens. Mijn vader kende de Pickwick Papers uit zijn hoofd. Wij waren thuis geabonneerd op de door Bomans bezorgde serie Dickens-boeken van Het Spectrum.' Piet Piryns in gesprek met Wim de Bie. Vrij Nederland, 24 december 1988 - Stephen Spender: 'So when Christopher Isherwood wrote his novels about Berlin, which are marvellous and which are very much about homosexual relations, he had to destort the relations the whole time. They were round a central Tcharacter -Christopher Isherwood- who was homosexual. But he was always having to try to pretend that his central character was not.' - Adriaan van Dis: 'Suppressing seems to be very good for creativity'. - Stephen Spender: 'Well, that's an argument. I think, in a way, that's quit true. It depends on the writer. I mean, if you go back, I think that Dickens suffered very much from being suppressed. He had to make all the sex senti mental and unreal.' Adriaan van Dis in gesprek met Stephen Spender in: Van Dis in de IJsbreker. VPRO- tv, 26 februari 1989 - Van Kooten: Wat ik wel goed vind, is dat Khomeini eist dat Gorbatsjov de Koran leest, gewoon bij wijze van algemene ontwikkeling, vind je niet....Maar dan moet Khomeini de Bijbel lezen en Portnoy's Complaint, Bush de 'I Tjing'. En dan zijn The Man who came to dinner en The Catcher in the Rye voor Deng Tsjou Ping. - De Bie: Dan zou Thatcher moeten lezen Madame Bovary, Mitterand David Copperfield, Kohl Kees de Jongen en Lubbers Felix Krul. Van Kooten De Bie in: Keek op de Week, VPRO-tv 26 februari 1989. 'Veelvuldige en ingrijpende spellings-wijzi- gingen vervreemden een volk van zijn geschiedenis en literatuur. Dat Multatuli en Couperus verder afstaan van de naoorlogse generaties in Nederland dan Dickens en Stevenson van de Engelse, of Stendhal en Flaubert van de Franse, is voor een deel toe te schrijven aan de moeilijkheden die moderne Nederlanders zeggen te hebben met het lezen van de naamvals-n, de 'sch' voor 's' en de dubbele klinkers. Men verliest blijkbaar even snel de vertrouwdheid met de vorige spelling als men went aan een nieuwe. Het gewicht van dit feit onderschatten, wijst op een manco aan historisch besef.' H.van Galen Last in een ingezonden brief in NRC Handelsblad 6 maart 1989 'Liverpool is het Polen van Engeland. Als er klappen vallen, vallen ze hier', zegt Rogan Taylor, de welbespraakte voorzitter van de Nationale Vereniging van Voetbalsupporters en zelf al sinds jaar en dag Liverpool-fan. 'Om de voetbalgekte van deze stad te kunnen begrijpen moet je het nodige van de demografische historie weten. Toen Dickens over de arbeidersklasse in Londen schreef was de gemiddelde levensverwachting in die stad 22 jaar, maar in Liverpool slechts veertien jaar en tien maanden. De hon gersnood bracht in het midden van de vorige eeuw enkele miljoenen leren naar Liverpool. 'De jongsten en sterken vertrokken naar andere windstreken, naar Londen en Glasgow, naar Amerika, Canada of Australië. Liverpool bleef met de zwakkeren zitten, de zieken, vrouwen, kinderen en wat ouderen, 370 duizend in totaal. Dat was meer dan anderhalf keer de bestaande bevolking. Van de tien kinderen die in die tijd werden geboren stierven er zes. In die tijd is deze stad gemaakt. Liverpool heeft een historie van pijn en smart. Maar ook van trots. In - 68 -

The Dutch Dickensian | 1989 | | pagina 74