Dickensiana "Critici zijn het er niet over eens of Pickwick Papers een roman is of niet," vertelt Maarten 't Hart. "Sommigen houden het op een compositie van verhalen over dezelfde personen, maar ik denk dat het boek veel meer een eenheid is dan je op het eerste gezicht zou denken. Er zijn leitmotiven bedacht als 'onrechtvaardigheid', of 'schijn en werkelijkheid'. Maar volgens mij komt één verhaalelement steeds in de Pickwick Papers terug: een trouwbelofte doen of niet, al of niet ten huwelijk vragen, ongelukkige huwelijken. Aan de hand van de Potts voorspelt Dickens eigenlijk hoe het met zijn eigen huwelijk zal aflopen, en ook zeven van de negen vertellingen in de Pickwick Papers gaan over het huwelijk. Bovendien veront schuldigt Dickens zich ervoor dat hij zo vaak op het thema terugkomt." Een greep uit de vele uitspraken van een literaire veelvraat. Literatuurcolleges van een bioloog, geheel en al gewijd aan het fenomeen Dickens. Tussen half september en begin december waren ze in Leiden te volgen. Iedere week hield een student een inleiding over een roman. Daarna volgde dan een bespreking, waarbij 't Hart aanvullingen gaf en de studenten (studenten Nederlands en andere geïnteresseerden) hun eigen ideeën naar voren brachten. Het Edwin Drood- college was toepasselijk kort. Omdat er meer romans dan weken waren, vielen Barnaby Rudge en A Tale of Two Cities uit de boot. Maar al met al heeft 't Hart een (chronologisch) overzicht gegeven waar velen van ons hun voordeel mee hadden kunnen doen. Jammer dat de colleges buiten Leiden nagenoeg onbekend bleven. Naar ons idee had Maarten 't Hart een groter gehoor verdiend. En bovendien krijgen we geen tweede keer zo'n kans, want 't Hart is niet van plan de cyclus te herhalen. We hopen dan ook dat hij zijn P/ckw/'ck-theorie zal uitwerken in een artikel. Dickens-colleges door Maarten 't Hart Leiden, 14 september tot en met 7 december 1989. - 85 -

The Dutch Dickensian | 1989 | | pagina 91