mogelijk via de boekenkast van de journalist Huib Ahaus, correspondent van de Maasbode28, de herinnering aan Trotwood weer boven. Hij schreef in Rome namelijk onder andere, Vier ■vreemde vrienden (1939) - dat zich overigens in Bretagne afspeelt - en daarin: "En terwijl hij beide mannen gadesloeg, wist hij plotseling, in één van die dwaze bokkesprongen de menselijke 2geest eigen, naar welke vergelijking hij a propos van Sir Stanley Covington had gezocht. Hij zag het eensklaps. De man deed hem denken aan dat onsmakelijk heer uit Dickens' David Copperfield - aan de handenwringende Uriah Heep. Misschien dankte hij dat heldere ogenblik aan het feit, dat Sir Stanley Covington met diezelfde griezelige handenwringerij een verklaring stond te geven van hun overhaaste tocht naar Saint Guirec." Ook deze figuur, die eigenlijk niemand anders is dan de oud-bankbediende en latere bankrover James Wood, heeft net als Heep iets 'vissigs', niet zozeer het aal-e-achtige van dat type, want: '"s Mans gezicht bezat al de levendigheid van een gerookte bokkingkop." Maar hij stelt mensen aan elkaar voor: met de opgewektheid van een kalkoen, die zich op Kerstmis voorbereidt In zijn dertien boeken vóór de Tweede Wereldoorlog zijn de verwijzingen naar Dickens - en heel wat andere Engels schrijvende auteurs29 - verder nog schaars. Alleen in het tiende: Hoofden op hol uit 1939 horen we nog: "De Schaduw liep met de handen op de rug, in ene Pickwickiaanse houding Dat 'ene' ironiseert de held lichtelijk, zoals Dickens dat pleegt te doen met Pickwick; de uitbeelding ervan toont ons de prent: 'Juffrouw Bardell ontmoet Pickwick in de gevangenis'30. TUSSEN TWEE LANDEN: HET NA OORLOGSE WERK Havank vluchtte met een Engelse vriendin, Phyllis Townsend, in 1942 uit Parijs naar Cassis. Zij kon vandaar nog op een Engels schip naar huis. Hans moest, bij gebrek aan een Engels paspoort, de 'gewone' vluchtroute nemen via Spanje en Portugal, en arri veerde in oktober 1942 in Londen. Daar werkte hij voor enkele ondernemingen en o.a. als chef-redactie bij het Londensch Vrij Nederland. Cynthia had hem graag journalist zien worden bij The Express, een blad van Lord Beaverbrook. 12 Uriah Heep

The Dutch Dickensian | 1990 | | pagina 14