opwaarts wijzende vingertop naar die titel, en die titel luidde: 'I look about me, and make a discovery7. 1,34 Op het moment van die 'discovery7 daalt een, in 'sluiervissenstaartse nachtjapon' gehulde, door drank bevangen juffrouw de trap af. Londen en de wereld kennen haar als de Spaanse danseres Panchita Andalusia Albuquerque, maar de Burgerlijke Stand en Monsieur Carlier noteren haar als Betsy Pots: "Haar blik schoot onverwachts naar hèm toe, en er brak even een vleug van begrip, en van achterdocht, door het floers over de pupillen; en zij fronste. 'Heeh... Wieb'n... jij... eh?...7 Over het gezicht van de Schaduw gleed een glimlach als een verregende Zondagmiddag. 'Ik ben... Sarah Gamp,7 zei hij. 'Nooit van gTtoord...' 'Niet?' zei de Schaduw, de wenkbrauwen optrekkend. 'Leest u dan Dickens niet? Martin Chuzzlewit, bijvoorbeeld?... Sarah Gamp was een grote vriendin van Mrs. Prig... Betsy Prig... Of was 't Pots?7 ror^*, i" Eén keer in zijn leven had de Schaduw een tijgerin dol zien worden. Dat was in een circus geweest, achter tralies. Dit was de tweede keer..." En ditmaal stelde 'Mrs. Gamp' maar liever géén 'Toast' voor, hoe mooi hij de prent van 'Phiz' dan ook gevonden mag hebben. Deze eminente illustrator vermeldt de verteller trouwens al eerder in het onderhavige boek; de Schaduw parkeert zijn auto voor Chelsea Cloisters in Sloane Avenue. Hij loopt dan in zuid-oostelijke richting: "Dan knikte hij. Recht uit en rechts af; uit de brede en stille avenue naar een smalle en nog stillere straat. Het was een straat als in een boek van Dickens met illustraties van Hablot K. Browne, met de rustige vierkante huizen uit de dagen van de eerste Georges, en met langs de trottoirs nog de ijzeren paaltjes waaraan weleer de koetspaarden vastgezet werden. Er neuriede een hu meurige gaslantaarn op de hoek waar een kroeg stond, vol luid gekwater van stemmen." De, ook door Havank aangeduide, vroegere stallen in deze Tryon Street, want die is het, is nu zelfs geen 'mews' meer, zoals Hans van der Kallen ze nog waarnam: doodse garages nemen de plaats van de 'mewses' in. ('Mewses must exist.' zegt Mrs. Billickin immers in The mystery of Edwin Drood). Wat de Schaduw signaleert als een 'kroeg7 ziet er tegenwoordig schitterend uit: 'Queens Head' zegt het uithangbord, en het toont Queen Victoria's gelaat in profiel. Carliers zwerftocht door Londen op zoek naar diverse papieren en 16 Sarah Gamp stelt een 'Toast' voor

The Dutch Dickensian | 1990 | | pagina 18