verificatie van exacte tijdstippen leidt tot een triomfantelijk gevoel èn tot een edele dorst: en dan eindelijk naar Regent Street en het Café Royal, waar hij na heel wat heen en weer gevraag en mislukte pogingen eindelijk een 'garqon' tevens landgenoot te pakken kreeg, die zich eveneens de Roodkapje's muts (van Helen Tremain, echtgenote van de professor, J.P.) en de zwarte regenjas herinnerde. 'Niet een verschijning die je gemakkelijk voorbijziet, Hoofdinspecteur.' Hij aarzelde even. 'Enig verband met die... eh... moorden?...' De Schaduw knipoogde. 'Landgenoot,' zei de Schaduw, op zijn zotste plechtige manier, 'breng mij een heel groot, een laveloos groot, een heel laveloos groot en laveloos heel groot glas cognac, kortom, zoals Mr. Micawber... Je weet wel... die kostelijke Micawber uit David Copperfield... zoals Mr. Micawber zei... kortom... een cognac tegen de plechtigheid van de occasie opgewassen. Want groots is de ure en hetzelve vraagt om ene Celebratie... Kortom, garqon, een dubbele cognac, en als je ruzie zoekt noem je 't brandy...' Noorbeek vertaalt in de Spectrumuitgave Micawbers stopwoordje 'in shorf met het Franse 'enfin', Ik citeer - mede ter vergelijking van 's Schaduws en Micawbers gebabbel - de Havankse variant van de plaats waar Micawber zijn financieel- economische ervaringen omzet in theorie35: 11 'Mijn andere raad ken je, Copper- field,' vervolgde hij, na even te hebben gezwegen. 'Jaarlijks inkomen twintig pond, jaarlijkse uitgaven negentien pond en negentien en een halve shilling: resultaat geluk. Jaarlijks inkomen twintig pond, jaarlijkse uitgaven twintig pond en een halve shilling: resultaat misère. De bloesem verwelkt, het blad verdort, de God van de dag gaat onder over een naargeestig landschap en... kortom, je ligt voorgoed tegen de grond. Zoals ik!' Het staat vast, dat Cynthia van der Kallen lange tijd, ik denk eigenlijk tot Havanks dood, voor Mrs. Micawber heeft mogen spelen: ze vertelde er de mooiste verhalen over. Overigens: ook die cognac van de Schaduw hoeft op boven geciteerde plaats niet helemaal uit de lucht te vallen over Micawbers 'kortom', blijkens hoofdstuk XVII36: "Toen ik die avond uit het raam keek, zag ik met pijnlijke verbazing Micawber gearmd met Uriah Heep voorbijkomen. Het was Uriah aan te zien, dat hij in alle nederigheid genoot van de eer die hem te beurt viel, en Micawber glom zichtbaar van genoegen, omdat hij Uriah die eer kon bewijzen. Maar het verbaasde mij nog meer, toen ik de volgende dag in het kleine logement kwam, uit de verhalen van Micawber op te maken, dat hij met Uriah naar diens huis was gegaan en daar cognac-groc had gedronken." En... de Schaduw schenkt de 'garqon' van het Café Royal, door zijn rekening dubbel te betalen, ook een dubbele. Handigheidjes van Monsieur Carlier ter bescherming van Helen Tremain 17

The Dutch Dickensian | 1990 | | pagina 19