van de tantes de brief in een hand hield, en vraagt zich af, of Oom Clarissus ook voortdurend met de armen over elkaar of met de handen in de schoot zit. En wat zei één van Dora's tantes tegen David en Traddles? Allicht: 'Gaat u zitten, alstublieft.' We zitten weer vlak bij Dickens en zijn illustrator40: 'Toen juffrouw Clarissa haar woordje had gezegd, keek juffrouw Lavinia weer door haar face-è-main in mijn brief. De zusters hadden allebei kleine, ronde oogjes, die schitterden als de ogen van vogels. Ze hadden trouwens veel weg van kanaries, met hun plotselinge parmantige beweginkjes en de manier waarop ze vooroverbogen en dan weer keurig recht gingen zitten." Ook in 1952 verschijnt mede door het Zuidengelse landschap en de sfeer van de oude abbey's en manors verrijkte boek De zwarte pontifex. Een belangrijke rol daarin spelen twee Anglicaanse geestelijken: de Reverend Percy Popwobble D.D., rector van een 'nagenoeg van parochianen gespeende parochie' met name St. Columb Major, en zijn oudere confrater, de Reverend Probus Bray, 'onder vakbroeders even goed bekend als "Dr. Chasuble'" in St. Columb Minor: "De Reverend Dr. Probus Bray, vond de Schaduw, bleek vrij nauwkeurig te beantwoorden aan de beschrijving die Patrick O'Fada van hem gegeven had; maar de Schaduw vond natuurlijk in Dickens weer een portret van de geleerde Doctor Probus Bray, en wel in Dr. Strong uit David Copperfield" De eerwaarde Probus is - afgrijselijk! - deskundig en actief op het terrein van Zwarte Magie en Zwarte Missen in het bijzonder. En het is maar gelukkig dat Dr. Strong De zwarte pontifex niet heeft kunnen lezen, ook al zegt de katholieke Reverend O'Fada van Probus Bray: 'Jammer dat 't aan 't uitsterven is. Z'n type, bedoel ik. Victoriaans tot en met, en een classicus van de eerste rang. Hij spreekt vloeiend Ciceronisch Latijn en Flomerisch Grieks, maar z'n Frans is nog beroerder dan 't mijne, en dèt wil wat zeggen!' Laat Dr. Strong dan maar naar de wortels van Griekse woorden zoeken voor zijn nieuwe woordenboek... Van Probus Bray kan in ieder geval niemand zeggen: "Met dat al was meneer Strong de afgod van de hele school en dat kon ook moeilijk anders, want hij was een buitengewoon vriendelijk man, wiens argeloosheid en goed vertrouwen op de duur zelfs de harten van de stenen vazen op de muur zou hebben vermurwd."41 Dr. Probus Bray doorboorde daarentegen de harten van kleine kinderen tijdens de Satansdiensten op Thorncombe Manor. 20 Dr. Strong in zijn tuin

The Dutch Dickensian | 1990 | | pagina 22