Alvorens naar 'de rode aarde van Devon' af te reizen voor nader onderzoek van de hem bekende sporen, nodigt Monsieur Carlier zijn 'eeuwige verloofde' uit voor een etentje: "Aranea Forster schudde lachend het hoofd. Monsieur de Schaduw die haar, door een samenspanning van vijanden, in geen tijden gezien had, was verliefder dan ooit. Hij had haar meegenomen naar dat hoogst merkwaardige restaurant in Wapping, in het East End, waarschijnlijk het merkwaardigste van heel Londen. Het deed denken aan een tafereel uit Dickens; 'Our mutual friend' - en om meer dan één reden. De erker van de eetzaal stond op palen in de Theems, en zij dineerden bij kaarslicht. Het bedoelde 'tafereel' uit Our mutual friend zou het volgende kunnen zijn: "It is my conviction that we cannot have gone a mile from that shop, before we came to the wall, the dark doorway, the flight of stairs, and the room. TTre night was particularly dark, and it raine hard. As I think the circum stances back, I hear the rain splashing on the stone pavement of the passage, which was not under cover. The room overlooked the river, or a dock, or a creek, and the tide was out. Being possessed of the time down to that point, I know by the hour that it must have been about low water; but while the coffee was getting ready, I drew back the curtain (a darkbrown curtain), and, looking out, knew by the kind of reflection below, of the few neighbouring lights, that we were reflected in tidal mud."42 In Circus Mikkenie van 1953 is, na de moord op Felicity Anderson, van 'Miss Felicity The Flying Saucers', Harro Vance - Havanks alter ego - in gesprek met commissaris Croningha uit Leeu warden: "Merkwaardig niettemin, erkende hij, toen Croningha hem er opmerkzaam op maakte, dat wijlen Felicity bezeten ge weest scheen te zijn door een zonderlinge manie voor het verzamelen van behoorlijk gespekte spaarbankboekjes, in velerlei munt en taal, en tevens voor het openen van tal van bankrekeningen. In, ruw geteld, niet minder dan twaalf landen en minstens tienmaal zoveel steden in wes telijk Europa had zij bij diverse banken een rekening-courant. 'Een origineel idee,' zei Croningha, 'is 't zeker niet!' 'Een origineel idee,' zei Harro Vance, 'is 't zeker niet!' 'Feit?' vroeg Croningha. 'Of de zucht tot tegenspraak?' 'Feit,' zei Vance, "t Is namelijk al eens eerder vertoond. In de cosmopolitische artiestenwereld, bedoel ik. Om je een luisterrijk voorbeeld te noemen. De onvergetelijke en als Mr. Micawber onovertroffen: - W.C. Fields!'1,43 Commissaris Croningha merkt dan iets op: 'Ongelooflijk!' zei hij hoofdschuddend met een sarcasme zo luchtig als lood. 'Hoe komt een mens toch aan zoveul Kennisse ende Wetenschap!' Ongetwijfeld namens een inderdaad geïnteresseerde, maar ook danig jaloerse Hans van der Kallen (natuurlijk vanwege al die bankrekeningen...), gaat Harro dan verder: 21

The Dutch Dickensian | 1990 | | pagina 23