de 'Havanks' wel langzaamaan uit het fonds wilden gooien, laat Cynthia weten. Dat had deels te maken met chronisch geldgebrek bij de auteur met zijn 'gat in de hand' en zijn verlangen om 'groots en meeslepend' te leven. Ofschoon beiden elkaar niet konden missen, verslechterde de verhouding tussen Hans en Cynthia, naar mijn mening door de incompatibilité d'humeur tussen hen: Cynthia wilde ergens, liefst in Engeland, wónen. Hans wilde zwerven om al reizend locaties te vinden ter inspiratie en zeker ook om het leven avontuurlijker te maken. En passant had hij affaires, bijvoorbeeld met een Hongaarse op Mallorca - die dan ook voorkomt in Spaanse pepers of de Spaanse getijden van Monsieur Carlier (1954) - en anderen, tot en met een Friese van het platteland. Daar kwam bij, dat Cynthia hem op Mallorca, ondanks zijn waarschuwingen dat hij door de katholieke liturgie nog steeds 'ge vaarlijk' werd bekoord, preste om mee te gaan naar de nachtmis met Kerstmis in de kathedraal. Zij 'hield er zo van om Carols te zingen'. Het kerkbezoek daar kreeg serieuze consequenties na Hans' val in een ravijntje. Hij beschadigde zijn borstkas zodanig, dat hij zich van een ziekenhuis op het eiland maar liever onder de be scherming van Bruna in Utrecht liet opnemen. In het ziekenhuis daar leerde hij een pater kennen. Die verklaarde zich bereid, het burgerlijk in Hendon gesloten huwelijk met Cynthia ook katholiek-kerkelijk te bevestigen. Hans wilde dat wel, zij weigerde, met groot respect maar ook resoluut, op basis van haar begrip van 'loyalty7 tegenover familie, geloof en geloofsgenoten. Havank had een grote hekel aan vertalen (Leslie Charteris vooral, Raymond Chandler, griezelverhalen e.d.) waartoe hij om financiële redenen toch steeds weer gedwongen was en werd. Hij kreeg moeite met schrijven: zijn eigen stijl met de grote hoeveelheid beeldspraak waarbij hij alle clichés vermeed, werd zwaar werk, en drank moest wel eens de oplossing brengen.49 Enige malen leidden de teleurstellingen in zijn leven tot zelfmoordpogingen, over de ernst waarvan de meningen verschillen. Ook ongelukjes en ziekten plachten hem te kwellen. In Frankrijk moest Cynthia hem verplegen tijdens een aanval van erysipelas; de val op Mallorca zagen we al, net als de appendicitis die hem van Barham via Canterbury naar Leeuwarden bracht. Later werd hij in Leeuwarden aangereden en brak een pols: schrijven kon hij dus een tijd lang niet, en werken met een bandrecorder die Leewarder vrienden hem ter beschikking wilden stellen, paste niet in 26 Miss Bardell ontmoet Pickwick in de gevangenis

The Dutch Dickensian | 1990 | | pagina 28