eigenwijs schoothondje. Dickens zag haar graag bij zijn grote honden, "Omdat zij", zo zei hij, "zich zo onmogelijk klein toonde". Later arriveerde nog een zekere Don, een prachtige Newfoundlander en Brumble, zijn zoon, een dappere waakhond. Vervolgens Sultan, een nogal woeste Ierse bloedhond die, daar hij aanstalten maakte om Mrs. Bouncer op te peuzelen, aan de ketting moest worden gelegd. Daardoor werd hij steeds gevaarlijker, tot op zekere dag "het arme, domme kind van een der meiden" te grazen kreeg (dat zwaar gewond raakte). Sultan werd daarom doodgeschoten. Daarna kwam er weer een klein hondje, Gipsy, dat nooit binnen mocht komen. Tot op zekere dag iemand met een poedel op bezoek kwam, die allerlei kunstjes ging vertonen. Dit irriteerde Mrs. Bouncer zo, dat zij de buitengesloten Gipsy ging halen. Dickens vertelde deze anecdote nog heel vaak, met de conclusie dat Mrs. Bouncer beslist gedacht moet hebben "als zo'n vreemd sinjeur zich zo mag aanstellen, hoeft een hond die tot het huis behoort, niet buiten te blijven". Turk werd overreden, kort na het treinongeluk bij Staplehurst. Honden bij Dickens... Natuurlijk zijn er nog meer te vinden in zijn boeken. Er zijn mensen die niet van honden houden. Meestal zijn het dan schepsels, verknoeid door het wangedrag van hun meesters (luidruchtig en onzindelijk). Hierover zou men een lange discussie kunnen aangaan. Niemand zal een blindegeleidehond echter verguizen. Vinden we niet in de bijbel dat Tobia zich daar al van bediende? 'Tobia trok heen en een hondje liep met hem..." (Tobia 6:1). Ik ben ervan overtuigd dat Dickens, net als Plom veronderstelde, samen met Tobia in de hemel loopt te wandelen... Margreet Fahrenfort. 48 Charles Dickem and hu dog, Turk. be*uofuJ w.th large solemn. brown eva: He devoted to hu Maner who loved the dear bean." - Mamie Dickens.

The Dutch Dickensian | 1990 | | pagina 50