Mijmeringen over Great Expectations C. van Oven Een reeds bekend boek uit de kast halen om passages die men zich herinnert over te lezen, kan een nuttige aanleiding zijn voor overpeinzing. Als Pip smidsleerling bij Joe is geworden, verstrijken er vele jaren zonder dat hij Estella ziet. Wel bezoekt hij Miss Havisham, steeds op zijn eigen verjaardag, maar Estella is: "Abroad, educating for a lady; far out of reach; prettier than ever; admired by all who see her." "Do you feel that you have lost her?", wordt er nog eens fijntjes aan toegevoegd (Hoofdstuk 15). Pip is in die jaren niet gelukkig met zijn lot en stort zijn hart uit bij Biddy. Tijdens een wandeling op een zomerse zondagmiddag op de 'marshes' - Joe past in die tijd op zijn invalide vrouw - maakt hij haar deelgenoot van dit onbehagen (Hoofdstuk 17): "Biddy, I want to be a gentleman." Na een verspreking moet hij wel geheel en al met de waarheid voor de dag komen: hij wil een Heer worden, omdat Estella hem 'coarse and common' heeft genoemd. Biddy voelt de situatie intuïtief vlijmscherp aan en vraagt hem: 'Do you want to be a gentleman to spite her or to gain her over?' Biddy quietly asked me. 'I don't know,' I moodily answered. 'Because,if it is to spite her' Biddy pursued, 'I should think - but you know best - that might be better and more independently done by caring nothing for her words. And if it is to gain her over, I should think - but you know best - she was not worth gaining over.' Alhoewel Pip denkt, dit is nu precies mijn eigen mening, is het probleem aan het eind van het boek nog niet opgelost. In het volgende hoofdstuk komt de heer Jaggers Pip verwittigen van zijn grote verwachtingen. Enige tijd later bezoekt Joe Pip in Barnard's Inn in Londen, met een boodschap van Miss Havisham: "Estella is na haar leerperiode thuisgekomen en zou het op prijs stellen Pip te zien" (Hoofdstuk 27). Reeds de volgende morgen vertrekt Pip naar zijn geboorteplaatsen logeert niet bij Joe, maar in de Blue Boar (Hoofdstuk 28). Estella is een 'beauté' 49

The Dutch Dickensian | 1990 | | pagina 51