In de boeken van Dickens is een gelukkig einde regel en daarom verwacht de lezer een huwelijk tussen pip en Estella. Nu is het bekend dat Dickens aanvankelijk een ander laatste hoofdstuk (59) voor dit boek schreef in plaats van de thans geldende versie. Maar Bulwer Lytton las de drukproef en overreedde de schrijver het te veranderen. In de oorspronkelijke 'cancelled conclusion die slechts uit één bladzijde bestaat, wordt verteld dat Pip elf jaar na zijn vertrek uit Engeland, terug in Londen, Estella nog éénmaal bij toeval ontmoet. Zij is hertrouwd met een dokter uit Shropshire, die haar had bijgestaan toen Drummie nog in leven was. Ook dit besluit is summier. Of de lezer nu dit afgekeurde of het officiële slot prefereert, beide zijn niet het sterkste punt van het boek.52 Het is ook in het geheel niet duidelijk waarom Estella Bentley Drummie verkiest. Niet alleen Pip vindt hem een opgeblazen bruut; duidelijk blijkt uit beide versies van Hoofdstuk 59 dat Drummie dat inderdaad is! Estella moge dan geen hart hebben, haar onderscheidingsvermogen heeft zij toch zéker behouden! Michael Slater schrijft in zijn boek Dickens and Women (London and Melbourne 1983, p.280): "Only as a child does she seem psychologicaly convincing: the self- possessed little girl's gleeful tormenting of the awkward village-boy, so out of his depht in her strange home, is entirely plausible. But the adult Estella must, it seems to me, be considered more as a fictive device than as a character in the mode of psychological realism." En even eerder op dezelfde bladzijde: "Miss Havisham's monstering of Estella, however, seems to me to essentially a fantastic conception.' Want d&èrvoor moet de lezer van het boek 'accept the idea of an ice-for-heart transplant." Wij mogen dus wel stellen dat de ongeloofwaardigheid van Estella's karakter Dickens heeft geremd in het vinden van een mooi slot. Maar uiteindelijk is Great Expectations het verhaal van Pip die boeiend vertelt over alles wat hem overkomt, die zijn omgeving maar ook zichzelf met humor bekijkt, die eerlijk uitkomt voor zijn zwakheden en steeds weer de sympathie van de lezer wint. Laten wij er tevreden mee zijn dat het slechts een periode van Pip's levensverhaal is! 52

The Dutch Dickensian | 1990 | | pagina 54