Dickensiana Barnaby als beeldverhaal „Kijk, ik ben net met iets van Dickens bezig", zegt tekenaar Harry Balm terwijl naar zijn werktafel wijst. Op een half-ingekleurde is de bekendste scene uit Oliver Twist ("Can I have some more?") te zien. De tekening doet sterk denken aan de illustratie van Fizz, maar er is iets mee aan de hand... alle personages hebben een eendefiguur! „Nee, deze tekening hoort niet bij mijn verhaal, hij is voor de Donald Duck", vertelt Balm. „In dat blad hebben de rubriek Galerij der Groten en op dit moment zijn we bezig met beroemde boekfiguren. Ik bepaal welke figuur we nemen. Huckleberry Finn hebben we al gehad en deze keer wordt het dus Oliver Twist." DISNEY EN DICKENS Harry Balm heeft niet alleen iets met Dickens maar ook met Disney. Aan Dickens werkt hij in zijn vrije tijd en voor zijn werkgever VNU houdt hij zich bezig met ontwerp en vormgeving van Disney-produkten voor de bladenmarkt. Het tekenen van de platen voor de Galerij der Groten doet hij het liefst thuis omdat daarvoor optimale concentratie nodig is. Hoe gemakkelijk het misschien mag lijken, werken met Disney-figuren is niet eenvoudig. Niet alleen vereist het tekenwerk grote vaardigheden, ook moet rekening worden gehouden met de strenge eisen waaraan de prenten moeten voldoen, willen ze geschikt zijn voor het brede Disney-publiek. „De figuren op zo'n tekening mogen nooit roken of drinken", legt Balm uit. „Dat betekent dat je soms het een en ander moet veranderen of weglaten en niet alleen bij Oliver Twist." De kunst van het weglaten is van groot belang bij het bewerken van een roman 63

The Dutch Dickensian | 1990 | | pagina 65