tijd die mij het meeste aanspreek wat kunstuitingen betreft: de Romantiek." JANE EYRE-SFEER Voor Balm is Barnaby Rudge niet de hoofdpersoon van het boelc Hij voelt zich het meest aangesproken door Haredale. Hij vindt Haredale een echte Romantische figuur, dramatisch en somber; Er hangt een soort 'Jane Eyre- sfeer' om hem heen. Voor de figuur Barnaby Rudge heeft Balm duidelijk minder ontzag: „Hij is meer een goedmoedige dwaas, een soort Parsifal die het ontgaat waar iedereen mee bezig is. Daarom is het ook moeilijk om je met hem te identificeren. De titel van het boek was aanvankelijk ook niet Barnaby Rudge. Hij is niet echt de hoofdrolspeler. In mijn ogen is Gabriël Varden letterlijk de sleutelfiguur (slotenmaker!) van het verhaal. Hij weet steeds op de juiste momenten de situatie te redden maar is, in tegenstelling tot Barnaby nogal burgerlijk omdat hij steeds orde en gezag handhaaft." Tekenaar Balm denkt nog zeker een jaar nodig te hebben om zijn strip af te maken. Nu het verhaal klaar is, is Balm op zoek gegaan naar een lettertekenaar die de inleidende teksten in de kaders en de gesproken teksten in de 'balloons' gaat tekenen. Inmiddels overlegt hij met een collega lettertekenaar hierover. Harry Balm weet bijna zeker dat het album, dat in totaal zo'n tachtig pagina's gaat tellen, ooit zal worden uitgegeven. „Misschien kan het bij de VNU, als speciale uitgave", zegt hij. „Of ergens anders. Ik ben er van overtuigd dat het, langs welke kanalen dan ook gerealiseerd zal worden als boekuitgave." Eva Bomans 65

The Dutch Dickensian | 1990 | | pagina 67