Tiny Tim dreigt te sterven, moest pauzeren omdat de tranen hem over de wangen stroomden en hij bijna zijn valse tanden verloor! Cedric Dickens' nieuwste boek staat, zo vertelde hij, op stapel en zal de titel 'The Miracle of Pickwick' meekrijgen. "No girl has ever read Pickwick and understood it with any degree of en joyment", zei hij om zijn theorie kracht bij te zetten dat vrouwen 'The Pickwick Papers' niet begrijpen. In zijn boek zal hij een poging doen om uit te leggen waarom het zo grappig is. Overigens zijn het niet alleen de dames die moeite net Pickwick hebben. Uit een enquete die over een aantal jaren gehouden is in Dickens House in Londen, blijkt dat slechts 20% van de heren het boek had gelezen. Dit was een uitslag die hem in de Groningse collegezaal deed uitroepen: "What has gone wrong with the world today?" Lezers die voor het eerst Pickwick ter hand nemen gaf hij de raad om te beginnen met hoofdstuk 32, waar Sam Weller zijn vader en stiefmoeder bezoekt en door te lezen naar het volgende hoofdstuk waar de Pickwickclub naar Dingley Dell gaat om Kerstmis te vieren. Verdere tips waren: lees niet meer dan één deel per keer, lees het verhaal hardop, (Dickens schreef alsof het gesproken werd en sprak de woorden uit als hij ze schreef,) vermijd de tussengevoegde verhalen en lees deze later (de verhalen werden toe gevoegd omdat Dickens niet genoeg kopij had voor een aflevering). 23 mei is voor Cedric Dickens een feestdag. Dat is de dag dat Sam Weller in The Pickwick Papers verschijnt (23 mei 1827). Hij viert het elk jaar. Zijn liefde voor het vroege werk van zijn overgrootvader vond bij zijn gehoor grote weerklank. In zijn enthousiasme overschreed hij ruimschoots de hem toegemeten tijd. Aan het slot van zijn lezing, die met een krachtig applaus werd beloond, drukte hij de aanwezigen op het hart om, wanneer men in Londen is, een pelgrimage te maken naar Poets Corner in Westminster Abbey en daar, bij het graf van Charles Dickens, te denken aan al het goede dat Dickens probeerde te doen en waarin hij in zo vele gevallen slaagde. Beertje van Waes 68

The Dutch Dickensian | 1990 | | pagina 70