ligheden gaarne welgevallen. Charles Dickens is alive and well and living in Los Angeles. En hij noemt zich T.C.Boyle Hans Bouman 'Droogstaande melkkoeien. T.Coraghessan Boyle schrijft als een moderne Dickens', de Volkskrant 9 maart 1990 (T.Coraghessan Boyle: Duvvels end. Uit het Engels vertaald door Sjaak Commandeur. Contact, f49,90.) Van Dis: 'Lefs generalize it. Should writers in England take a political stand? Mortimer: No...Well...It depends what you mean by a political stand. I certainly don't think that any writer should write party-political propaganda. The writer's job is to appeal the people of all political persuasions or religious persuasions.. Everybody.. But on the other hand, another kind of broader front. I think that a writer's work and I hope that my work is always on the side of the underdog, is always against pomposity, bureaucracy, abuse of power and is always on the side of compassion, sympathy and humanity....Broadly speaking... And I think of that was the sort of role that Dickens found for a writer, for instance... and Chekov found for a writer... And those are the people on whom I tried to model my career... Adriaan van Dis in gesprek met John Motimer in: Van Dis in de IJsbreker VPRO-tele visie 11 februari 1990 jaar is een essay over de brieven van de schilder over zijn literaire voorkeu ren^...) De Tachtigers heeft hij (Van Gogh red.) naar alle waarschijnlijkheid niet of nauwelijks gelezen. Wel las hij uit de buitenlandse literatuur de goede dingen: Poe, Hoffmann, Rabelais, Dickens, Renan, Sand, Tolstoj, Toergenjev, Verne, Diderot, Voltaire. Dat zijn lectuurkeuze invloed heeft uitgeoefend op zijn eigen schrijven, is aannemelijk.' T.van Deel over Willem Frederik Hermans: 'Vincent literator'. De Bezige Bij, Amsterdam. 45 blz. f14,50 Trouw 17 mei 1990 'De journalistieke queeste is een betrekkelijk nieuw publicitair genre. Materieel gezien zijn dit soort speurtochten nutteloos. In de meeste gevallen vindt de pelgrim niets. De dorpsstraat is inmiddels geasfalteerd. Het standbeeld is de prooi der mussen. Het rustieke landschap van vroeger is door de industriële revolutie platgewalst. Het geboortehuis is verbouwd tot een winkel in fijne vleeswaren. Het sterfhuis exposeert louter curiosa: de gebitsprothese van Dickens, de nachtspiegel van Stalin, het gehoorapparaat van Kerouac, de bretels van Enver Hoxha.' Martin van Amerongen 'Het nut van het nutteloze' in De Groene Amsterdammer 18 april 1990. 4- 'Hermans bijdrage aan het Van Gogh- 77

The Dutch Dickensian | 1990 | | pagina 79