vervreemdt hij zijn medestanders van zich en verliest hij uiteindelijk. De Conservatieven binnen het RLF - door de buitenwereld al spottend 'The Rupture Society" genoemd - zitten voor tientallen jaren veilig op hun troon.' Hieke Jippes 'Stroop likken voor een schijntje. Royal Literary Fund schenkt archief aan British Museum' NRC Handelsblad 21 juli 1990 De Gooyer: 'Ik ben op het ogenblik Pessoa aan het lezen. Mijn favoriete schrijver is Dickens. Haasbroek: 'Dickens??' De Gooyer: 'Dickens en ook Tsjechov en Babel. Haasbroek: 'Dickens verbaast me. De Gooyer: 'Ja, dat heeft met Bomans te maken....Hoewel, ik las de Pickwick Papers al heel vroeg. Ja, Dickens, dat heeft iets leuks voor mij. Haasbroek: 'De sfeer.... de armoede.... dat Engelse De Gooyer: 'Er zit veel humor in, vind ik. Ik kan de voorliefde van Bomans heel goed begrijpen. Marathon-interview met Rijk de Gooyer door Jan Haasbroek VPRO-radio 24 augustus 1990 'Al dat gepraat over karakters. Er bestaat een misvatting die ik terugvoer op D.H.Lawrence - ik voer de meeste misvattingen terug op D.H.Lawrence - dat een karakter in een boek echt moet zijn, een basis in het echte leven moet hebben. Dat vind ik erg geforceerd. Er was een criticus die zo ver ging dat hij vaststelde dat het voorbeeld voor een bepaald personage bij Dickens diens vader was geweest. Vervolgens ging hij Dickens verwijten dat hij dat karakter geweld aan had gedaan door hem iets veel gemeners te laten doen dan zijn vader ooit zou hebben gedaan! Een prachtig voorbeeld vond ik dat. Het schijnt erg moeilijk voor mensen te zijn om in te zien dat het twee verschillende dingen zijn, personages in de literatuur en echte mensen.' Ileen Montijn in gesprek met Kingsley Amis: 'De vrouwen winnen toch. Kingsley Amis over makkelijke boeken, poëzie en wetenschap.' NRC Handels blad 5 oktober 1990 'New York is als het Londen van Dickens: barstend van het leven, vol van corruptie en seks. Soms jeuken mijn handen om een Dickensiaanse roman over de stad te schrijven.' Zoals Tom Wolfe heeft gedaan in zijn Bonfire of the Vanities? 'Ja, maar die wist volgens mij niet waarover hij het had. Wolfe is een rijke schrijver, een journalist die van bovenaf op alles neerkijkt, geen sympathiserend genie zoals Dickens. Je moet één zijn met je materiaal. Laatst maakte ik nog iets heel dickensiaans mee. In het appartement naast mij woonden drie oude dames die kort na elkaar doodgingen. Nog voordat de flat was leeggehaald en schoongemaakt, werden hun matrassen gestolen door een uitdrager die boven ons woonde. Twee uur later werden ze op Broadway verkocht, voor vijf dollar per stuk - nota bene de bedden waarin mijn buren waren overleden.' Pieter Steinz in gesprek met Oscar 80

The Dutch Dickensian | 1990 | | pagina 82