zou namelijk gegarandeerd zakken. Want de meeste boeken van Dickens heb ik diagonaalsgewijs gelezen. Wat aan mijn liefde voor de schrijver niet af doet. Als je een klaproos niet van een pioenroos kunt onderscheiden is het toch zeer wel mogelijk van de natuur te houden. En nog steeds verorber ik met veel smaak een forel zonder te weten hoe ze paren.'" Leo Thuring in gesprek met dr.Sjef de Jong: 'Charles Dickens te Bronkhorst. De voormalige ziekenhuisdirecteur en zijn Nederlandse Pickwickclub.' Nieuwe Apeldoornsche Courant 6 januari 1990. (over dr.Sjef de Jong en zijn museum 'Dickens Corner' in Bronkhorst) 'Het boek is opgezet als een symfonie, met een largo, een adagio en een staccato. Ik heb er een jaar over lopen ijsberen en het toen, net als goed muziekstukkie, in twee maanden opgeschreven. Maar als de heren critici het mislukt vinden, dan zal dat wel zo zijn. Ter geruststelling kan ik zeggen dat ik nu Dickens op mijn nachtkastje heb liggen en iedere avond een half hoofdstukje overschrijf, zodat mijn volgende roman heel traditioneel zal worden, heel Nederlands en heel geslaagd, want volstrekt aan anderen ontleend. Ik heb geen andere keus. Of ik zou moeten wachten op een volgende generatie lezers, met meer hersens.' moeidheid drijft mij voort. Gesprek met Gerrit Komrij in Vila Pouca de Beira.' NRC Handelsblad 2 november 1990 (over o.a. zijn roman 'Over de bergen') 'Het is niet alleen aan de Nederlandse schrijvers, maar ook aan u als lezer om bij uzelf na te gaan of het voortbestaan van de Nederlandse roman na 1922 iets waard is. Aan uw goede en hoogontwikkelde smaak twijfel ik niet. U betreurt het dat Multatuli geen Tolstoj was en Potgieter geen Byron. Hadden wij maar ooit een Shakespeare gehad, of een Charles Dickens, fluistert u in uw zwakke momenten tegen uzelf. Jawel, maar gelooft u dat Shakespeare en Dickens zich een leven lang zouden hebben uitgesloofd voor dovemansoren?' Marja Brouwers 'We nemen onze eigen literatuur niet meer serieus!' HP/De Tijd 16 november 1990 H.M.van den Brink in gesprek met Gerrit Komrij: 'Gebrek aan ver- 82

The Dutch Dickensian | 1990 | | pagina 84