Dickens in de Index Nico Volkerts De verwachting lijkt gerechtvaardigd, dat een gewaardeerd en veel gelezen schrijver als Dickens een prominente plaats inneemt in onze maatschappij. Zijn immers de karakters die hij onsterfelijk heid bezorgde niet alom aanwezig? Wie kent niet David Copperfield, Oliver Twist of A Christmas Carol, de beroemdste kerstvertelling op de oorspronkelijke gebeurtenis in Betlehem na? Als dan zijn verhalen zo'n bekendheid genieten, moet toch de schepper dezes ook vele jaren na zijn dood een belangrijke rol spelen in ons leven. Sporen daarvan moeten terug te vinden zijn bij acteurs, auteurs, schilders, beeldhouwers, filosofen, politici, wetenschappers, kortom iedereen die zijn persoonlijke bevindingen niet alleen heeft opgeschreven, maar er ook in is geslaagd ze gepubliceerd te krijgen. Niets is echter minder waar. Een bescheiden onderzoek doet het ergste vrezen. De conclusie is ernstig: Wij raken Dickens kwijt! Binnen afzienbare tijd zal slechts een kleine kring insiders Uriah Heep, Fagin, Mr. Gradgrind of Quilp in hun juiste context kunnen plaatsen. Zijzelf lopen geen gevaar, evenmin als Sam Weller, Mr. Micawber of Scrooge. Maar de eertijds zo onaantastbare figuur van hun geestelijke vader dreigt langzaam te vervagen. Tot deze ontstellende, droef makende conclusie kwam ik op een druilerige woensdagochtend. In mijn hele boekenkast komt de naam Charles Dickens, uitgezonderd op de kaft van zijn eigen werk, niét voor. De veelgelezen schrijver, zo moet ik tot mijn spijt vaststellen, speelt geen enkele rol in het leven van onze cultuurdragers. Dit bevreemd mij. Het aantal boeken óver Dickens overtreft vele malen het toch niet flauwe oeuvre van de schrijver zelf. Hij is verfilmd, nageaapt, zelfs mensen die nog nooit in hun leven een boek hebben gelezen, kennen enkele van zijn karakters. Nu geeft het bijhouden van de verkoopcijfers van zijn boeken of het turven van verfilmingen en theaterproducties van zijn werk onvoldoende houvast wanneer wij zijn invloed willen meten. Uit dergelijke cijfers kan men hooguit afleiden dat de verhalen een zekere populariteit genieten. Over hun draagkracht, hun reikwijdte, zeggen zij 83

The Dutch Dickensian | 1990 | | pagina 85