Als Pickwick in de Elzas Naar Straatsburg F.C. Gerretson In de dagen dat Annette Goedemans de documenten van het. Foreign Office had nagepluisd, vingen wij de mededeling op dat zij de schaduw van een boeiende fi guur had ontmoet: Jacob Derk Burchard Anne baron van Heeckeren. Het was een afstammeling van Maurits van Nassau, en vriend van Koning Willem II, die Nederlands gezant in St. Petersburg werd in de jaren 1830 en toen schandaal ver oorzaakte in de Europese wereld omdat hij nauw betrokken was bij het drama van het duel, waarin zijn aangenomen zoon niemand minder dan Alexander Poesjkin dodelijk verwondde. En over de ze Van Heeckeren, wiens ongewone ge schiedenis voor Nederland een gesloten boek is gebleven, schreef de Engelse ge zant in Den Haag, Sir Henry Cromwell Disbrow, aan zijn chef, Lord Aberdeen, dat er niet veel goeds over de vertrouwe ling van Koning Willem II te vertellen viel. Van Heeckeren was wel verstandig en bekwaam, maar listig en bemoeiziek, onbetrouwbaar en niet in staat tot grote toewijding. Overigens heette hij in Nederland zeer impopulair, volkomen te recht volgens Sir Henry, afstammeling van Cromwell n.b., nademaal Van Heeckeren Rooms geworden was en... zelfs Jezuiet. Een nazaat van Willem de Zwijger, vriend en vertrouweling van Koning Willem II, niet alleen Rooms geworden maar ook Jezuiet, zo maar niet in de stille besloten heid van een teruggetrokken leven, maar op het fel belichte podium van het hofle ven bij de Tsaar aller Russen, - waar hij bovendien een tot zoon geadopteerde ba ron amoureuze verwikkelingen laat oplo pen, welke de roem der Russische dicht kunst Poesjkin een duelkogel en het leven hebben gekost: wat een roman! Daarover viel echter in Nederland geen li teratuur te ontdekken. Daarover moest nu onverwachts licht worden ontstoken, dankzij verbleekte papieren van een Brits archief. Als roman leek het te mooi om waar te zijn. Wat trouwens al dadelijk vermoedens van Cromwelliaans fanatisme ten opzichte van een politieke tegenstander deed rij zen, is de omstandigheid dat baron Van Heeckeren nadien Nederlands ambassa deur bij het Keizerlijk hof te Wenen werd. Dat een Jezuiet tot kardinaal wordt be noemd, is al zeldzaam; als ambassadeur in dienst van enig wereldlijk rijk valt er in de gehele negentiende eeuw nergens één aan te wijzen. Maar het "Rooms" worden van een telg uit het geslacht van Willem van Oranje was op zichzelf toch ook al iets, dat aan zette tot nieuwsgierigheid. En deze werd niet weinig geprikkeld door de verdacht dichte nevel van vergetelheid over de ver dere lotgevallen van baron Van Heeckeren sinds hij omstreeks 1840, na zijn ontslag als gezant te St. Petersburg "naar zijn landgoed in de Elzas" afreisde. Wij moesten toevallig naar Straatsburg, dus door de Elzas. Zou dat niet tegelijk een ontdekkingsreis kunnen worden? Zou althans het mysterieuze landgoed niet zijn op te sporen? Vooraf schreven wij aan een der Nederlandse afgevaardigden in de Raad van Europa, die niet alleen in de Staten Generaal, maar ook in de ambtelijke ar chiefwereld van Den Haag goed thuis is, en vroegen of hij ons enigermate kon hel pen. Jawel, baron Van Heeckeren was bekend, zijn afstamming, zijn familie, zijn functies in St. Petersburg en Wenen, zijn gerucht- 11

The Dutch Dickensian | 1991 | | pagina 12