15 Het genadige lot liet ons ene Xavier Mappus in levenden lijve terugvinden, met een zelfde sik en een zelfde geestdrif tig temperament als vóór de oorlog, die hem nochtans van huis en zaak had ver dreven en beroofd. "Trés intéressant", trompetterde hij van op zijn griep-sponde, aan het slot van ons verhaal over het driedubbel mysterie van het schandaal, het Rooms-worden en het Elzasser landgoed van Van Heeckeren: "Mooi, dat we dat alle maal hier in Colmar moeten gaan ophelderen. Komt eens terug, dan drinken wij een fles Turckheimer, dat is heel wat anders dan Riesling van overal in de Elzas, en ondertussen zal ik de stadsar chivaris op de hoogte hebben ge bracht van de on derzoekingstocht. Bij die man krijgt ge alles te horen wat ge weten moet." 'Labor improbus omnia vincit'. Onverdroten arbeid over wint alles, leerden wij in vroeger jaren op school, en al hadden wij thans, nauwkeu rig bekeken, nog geen enkele geschied kundige duisternis overwonnen, toch gl oorde reeds in de schemer der toekomsti ge mogelijkheden het bemoedigende licht van archieven-geleerden uit de geboorte stad van Van Heeckeren's aangenomen zoon d'Anthès. "Monsieur Schreiber!", zo galmde vol ver wachting onze begroeting door de kloos terlijk stemmige bibliotheek in de achter- bouw van de mairie, "hebt u het raadsel ontbolsterd?" "Ik weet alleen dat u mij een bezoek zoudt komen brengen", luidde het vriendelijk, maar teleurstellend bescheid. Even een zucht, en daar ging weer de gra- mofoonplaat over Van Heeckeren met zijn Poesjkin- en andere schandalen. Dr. Schreiber zei nu eens niet "trés intéressant", maar stond zwij gend op, liet zijn blik gaan langs de rijen folianten van het archivari- aat en nam ten slotte van achter onze rug een boekdeel over de genealogie van de adellijke families uit de Elzas. "Voila!", zei hij. Voor ons lag een levensbeschrij ving gedrukt van Georges Charles Van Heeckeren d'Anthès, die het levenslicht zag in Colmar in het jaar... "Trés intéressant", zeiden wij toen op ón ze beurt. Een hele Piet geweest, die aan genomen zoon van Cromwell's tegenstan der. Hij heeft warempel, na zijn verban ning uit Rusland, Napoleon III op de kei zerlijke troon geholpen en als 'sénateur inamovible' tegelijk in de politiek en in de financies geschitterd. En vurig aanhanger van 'la parti du Pape'. Dat behoeft nog geen Jezuieten-verwantschap te verra den, maar klinkt wel uitermate Rooms, -

The Dutch Dickensian | 1991 | | pagina 16