MINDERE GODEN OVER DICKENS 'Ackroyds boek ontleent zijn kracht aan het feit dat het zo zeldzaam gedetailleerd is, dat het niet is geschreven vanuit een vooropgezette visie op Dickens. Ackroyd discussieert over Dickens. Ackroyd geeft geen antwoorden, maar stelt vragen. Lezend in Ackroyd ont waar je de reusachtige leemten in onze kennis van Dickens, terwijl andere bio grafen net doen alsof zij alles weten.' Maarten 't Hart in een ingezonden brief in NRC Handelsblad van 18 januari 1991 waarin hij reageert op een recensie van de Dickens-biografie van Peter Ackroyd door Bas Heijne. 'En ook al kwam er in de tijd na de Franse Revolutie iets van een werkelijk auteursrecht op gang, ook Charles Dickens heeft jaren van zijn leven gespen deerd aan kruistochten tegen het piraten- volkje dat hem het brood uit de mond stootte. Zelfs maakte hij daarvoor reizen naar de Verenigde Staten. Misschien was Dickens opgelucht gestorven als hij de be krachtiging van een wettelijk vastgelegd auteursrecht, op 9 september 1886 in de Berner Conventie, had mogen meemaken. Maar de Britse schrijver was toen al zes tien jaar dood.' Kruistocht tegen het piratendom duurt voort, Peter Nijssen in Boekblad 6, 8 fe bruari 1991 jrg. 158 'Amsterdam is misschien de laatste ge meente in Nederland waar de deskundige boekhandel uit zal sterven. Op het ogen blik zijn er nog verscheidene waar de klant zich kan laten voorlichten, als er tijd voor is. Van de kalme boekhandel die Venemans zich herinnert, waar hij ge sprekken voerde over Dickens, zijn niet zomaar voorbeelden aan te wijzen. In Athenaeum aan het Spui een gesprek over Dickens? Daar is het bijna altijd te druk voor, hoewel er een paar mensen zit ten die in het kort informatie kunnen ge ven. Hoe kon het dat de boekwinkels vroe ger zo kalm waren? Als dat nu werd waargenomen zouden wij eruit afleiden dat het boek het begint af te leggen tegen de videoband.' Bied klant eigen weg door de literatuur. Hoogste boekhandelaarskunst ontpopt zich bij individuele bestellingen J.J.Peereboom NRC Handelsblad 26 maart 1991 Toen in 1848 de aflevering van Dombey and Son verscheen waarin Dickens de dood van Paul Dombey beschijft, heeft Thackeray die aflevering op een bureau neergesmeten en uitgeroepen: There's no writing against such power as this...it is stupendous." Er zijn geen berichten over soortgelijke smijtpartijen toen enkele hoofdstukken van Advokaat van de Hanen in de Revisor verschenen, maar ik weet dat diverse schrijvers knars 31

The Dutch Dickensian | 1991 | | pagina 32