tandend hebben gesist: "Verdomme, die Adri kan beter schrijven dan ik." Krokodillenkoppen (over de nominaties voor de AKO-literatuurprijs), Maarten 't Hart, NRC Handelsblad 10 april 1991 'Behalve honderden gewone leeskringen bestaan er ook gespecialiseerde Kringen of Genootschappen. Vestdijk, Achterberg, Proust, Tolkien, zij hebben hun eigen fan clubs. Daar zijn de deskundigen, de fijn proevers, de fanaten. Daar gaat het niet alleen om het lezen van een geliefd auteur - het lidmaatschap wordt een levenshou ding en de bewondering is deel van een permanente eredienst. Godfried Bomans en dr. P.H. Schroder, secretaris van 't Nut, waren beiden lid van het Dickens Fellowship en zij vermaakten zich door el kaar testvragen te stellen. "Copperfield, bladzijde 183, derde alinea?" Feilloos citeerden zij de tekst. Het Dickens Fellowship is met 80 leden wat vergrijsd, in tegenstelling tot het Tolkien Genootschap Unquendor met 160 le- den.(...)' W. Woltz Hobbits zijn gek op feesten. Honderden leesclubs in Nederland, NRC Handelsblad 26 april 1991 'Ik lees nu Victor Hugo, maar ik vind Hugo veel minder dan Van Lennep. Ferdinand Huyck dat bruist toch aan alle kanten. Mij ergert het ook niet als er in boeken allerlei onmogelijke dingen gebeu ren: vondelingen, toevallige ontmoetin gen, daar is de literatuur toch voor. Dat tref je ook aan in die Nederlandse negen- tiende-eeuwse vertelkunst. Mijn eerste leesherinnering gaat terug naar een geïl lustreerde versie van Dickens' David Copperfield in de Maasbode. Dat verslond ik, dat was ook zo'n echt vertellend ver haal waarin een hoop gebeurde.' 'Ik vind het bij de beesten af, hoe Nederland heden ten dage omgaat met zijn klassieken' De eeuw van Marita Mathijsen Folia, weekblad voor de Universiteit van Amsterdam jrg 44 no. 31 12 april 1991 Toen ik tien was las ik The Pickwick Papers, en vermaakte me er kostelijk mee. Ik lees Dickens nog steeds; hij kan schrijven als een engel. Dan neem ik die tranenvloed en al het sentimentele gedoe maar op de koop toe. Een verhaal moet natuurlijk eerst spannend zijn. Je kunt wel een serie mooie zinnen achter elkaar zetten, maar als je de spanning verliest ben je nergens. Trouwens, wat is een prachtzin? M'n eigen slotzinnen zijn vaak heel simpel, maar ik kan ze toch niet le zen zonder een brok in de keel te krijgen. Ze staan op de een of andere manier pre cies goed. Waarom? Tja, dat weetje nooit. Kinderen schrijven me soms dat ze heb ben zitten janken als iemand doodgaat. "Ik heb er zelf ook bij zitten janken hoor", antwoord ik dan. Dat vinden ze heel leuk.' Thea Beckmann 'Ik kan nu even geen schipbreuk gebruiken' Hervormd Nederland 2 september 1991 '16.00 uur: Nicholas Nickleby "Het liefst had ik de toneelbewerking wil len zien, maar er is een zeer geraffineerde tv-bewerking van gemaakt. Ik houd van Dickens. Als ik op vakantie ga, neem ik altijd een boek van Dickens mee. Nicholas Nickleby vind ik één van de mooiste. Een dramatische aanklacht tegen de schanda lige situatie op kostscholen in het Victoriaanse Engeland. Iedereen die had 32

The Dutch Dickensian | 1991 | | pagina 33