34 Gustads zieke dochter, jaagt Mistry zo duidelijk op een gemakkelijk effect, dat hij de goede bedoelingen van zijn eigen roman ongeloofwaardig maakt.' Bas Heijne 'Dickens in India. Rohinton Mistry's eerste roman' in NRC Handelsblad 11 oktober 1991 'Je zou verwachten dat ze de Bijbel te hulp riepen, maar de hoogste ambtsdra gers in de anglicaanse kerk lijken zich lie ver van negentiende-eeuwse literaire hu mor van eigen bodem te bedienen om een criticus op zijn nummer te zetten. Eerst putte de aartsbisschop van York uit Charles Dickens' Pickwick Papers om zijn aartsdiaken George Austin de oren te wassen. Gisteren trok de aartsbisschop van Canterbury, de opperherder van de Engelse staatskerk, tegen dezelfde aarts diaken van leer met een citaat uit Lewis Carolls Through the Looking Glass, het vervolg op Alice in Wonderland Austin, woordvoerder van de behoudende anglicaanse vleugel, profeteerde dat 'spoedig de tijd zal komen voor een forme le scheiding' der geesten in de kerk, tus sen liberals (vrijzinnigen en hervormings- gezinden) en traditiegetrouwen. In de commotie die hierop volgde, ver gleek de primaat van York, dr. John Habgood, zijn top-medewerker Austin, met de Fat Boy, uit Dickens' Pickwick Papers, die op een timide oud vrouwtje toesluipt om haar de stuipen op het lijf te jagen' Aartsbisschop breekt staf over kerkelijke Humpty Dumpty, Trouw 20 september 1991 'Men moet evenwel naar de eerste twee delen (van Glassers autobiografie) terug voor de zeldzaam goed getroffen beschrij vingen van het leven in de Gorbals (de slums van Glasgow), een oord waar "Dickensiaanse toestanden" heersten, maar waar toch aan een restje decorum gehecht werd. Zo kregen de kinderen in geprent, terwijl het riool van de trappen stroomde, dat het niet fatsoenlijk was hun neus aan hun mouw af te vegen.' Florence van Berkel in haar recensie van Gorbals Voices, Siren Songs, het derde deel van Ralph Glassers autobiografie, in de NRC van 12 oktober 1991. 'Dan staan we ineens in een donker steeg je, vlakbij St. Michael's Cornhill Church. Het is de kerk die voorkomt in het be roemde Scrooge-verhaal van Charles Dickens, A Christmas Carol. Daarin wordt de geest van Jacob Marley opgeroe pen door de klokken van St. Michael's. Tot vijfmaal toe beleefde [onze gids] op deze plek "a ghostly experience"-, hoewel de kerk donker en verlaten en op slot was, begon ineens het orgel te spelen! Just like that!' Hans Bouman in zijn artikel over een rondleiding langs de meest roemruchte spookplaatsen in hartje Londen, Het spook van St. Michael houdt zich van avond stil, in de Volkskrant van 26 okto ber 1991.

The Dutch Dickensian | 1991 | | pagina 35