DICKENS, FRIJLINK EN 'HET LEESKABINET' De receptie van Charles Dickens in Nederland tot 1840* Wanneer en hoe werd Charles Dickens in Nederland bekend? In een artikel over Dickens in Nederland in de negentiende eeuw besluit Bernt Luger dat de populariteit van Dickens niet zo heel snel op gang kwam en dat pas in 1840 de amster- damse uitgever Hendrik Frijlink aar zelend en in een kleine oplage een vertaling van de Pickwick Papers op de markt bracht.1 Inderdaad verschij nen pas in 1840 de eerste nederland- se vertalingen van Dickens, wat Lugers stelling lijkt te bevestigen. Maar hoe is deze stelling te rijmen met de opmerking uit 1840 van Jan Veth dat het werk van Dickens door iedereen gelezen wordt? Toos Streng "It is needless to expatiate on the character of the novels of scott, bulwer, marryat and dickens, whose works, either in the original or in translations, are in the hands of every one the author ofNickleby and the Pickwick-club, who has revived the wit and genuine English humour of fielding, though only 28 years old, enjoys already a popularity, scarcely supposed even by that of the Great Unknown Scott]." 2 Aldus Veth in 1840. Als Veth zich niet vergist en Dickens al in 1840 zo populair was, hoe en wanneer was hij dat dan ge worden? Wie zoekt naar het begin van de naam en faam van Dickens moet niet alleen kijken naar de verschijningsdata van Dickens boekwerken, al dan niet in vertaling, maar ook naar de tijdschriften. Uit onder zoek van zo'n vijfendertig letterkundige tijdschriften uit de periode 1835-1839 is mij gebleken dat het nederlandse publiek bekend is geraakt met Dickens door het maandblad Het leeskabinet.3 Dit tijd schrift, waarvan de ondertitel luidt: Mengelwerk voor gezellig onderhoud van beschaafde kringen, was in 1834 opgericht door Hendrik Frijlink (1800-1886), de uit gever die later ook vele vertalingen van Dickens' werk in boekvorm op de markt zou brengen. Frijlink beoogde de be roemdste buitenlandse en nederlandse schrijvers en hun beste werken bekend te maken. In vergelijking met andere tijd schriften uit de jaren 1835-1839 is de ge richtheid op de engelse letterkunde opval lend, een belangstelling die Het leeskabi net overigens met De gids deelde. Frijlink slaagt erin schrijvers als Kapitein Marryat, Charles Lamb, Lytton Bulwer,4 Leitch Ritchie,5 James Fenimore Cooper en Washington Irving onder de aandacht van het nederlandse publiek te brengen. Zeker slaagt Frijlink erin Charles Dickens bij het nederlandse publiek be kend en geliefd te maken. Hoe heeft Frijlink dit gedaan? Er is nog weinig onderzoek verricht naar de negentiende-eeuwse letterkundige tijd schriften 6 en ik hoop dat u mij wilt volgen bij een onderzoekje naar de aard en het 35

The Dutch Dickensian | 1991 | | pagina 36