Redactioneel voorbericht Haarlem de algemene jaarlijkse conferentie organiseert. Spil van de voorbereidingen is Cees van Steijnen, die reeds twee prachtige afleveringen van de Haarlem Dickensian Gazette verzorgde. Bovendien reisde hij met een klein gezelschap naar de conferentie in Liverpool en deed daar veel 'nuttige' ervaring op. Ik ben ervan overtuigd dat de komende annual conference in Haarlem een vitaliteit en eensgezindheid zal uitstralen die de eenwording van Europa in 1992 tot een onbeduidend voorval zal terugbrengen. Met gepaste trots presenteert de redactie van The Dutch Dickensian U nummer 22. Met het verschijnen van deze aflevering is het blad teruggekeerd naar het formaat waarop precies dertig jaar geleden het eerste nummer uitkwam. Nog maar weinig leden van de Haarlem Branch zullen zich herinneren dat Nico Andriessen in december 1961 het blad uitbracht. De eerste driejaren verscheen The Dutch Dickensian maar liefst driemaal per jaar. In 1965 twee maal, in 1966 lag de produktie stil en in 1967 verscheen van de hand van de redactie, Nico Andriessen en Cor Wiegel, nummer 14. Daarna werd het stil tot over de helft van de jaren zeventig. In 1976 trad een nieuwe redactie aan die op een groter - A4 - formaat twee aflevering samenstelde. Redacteuren waren J.J.C. Kabel en J.C. van Kessel. Deze redactie was een kort leven beschoren. Tussen 1978 en 1985 moesten de leden van de Haarlem Branch het wederom stellen zonder Dutch Dickensian. Een bundel artikelen die bestemd was voor nummer zeventien lag enige jaren onder de dakspanten van het huis van redacteur Van Kessel in Naarden en op het kantoor van een uitgever in de dop in Franeker. Als het 'pak van Sjaalman' kwam het tenslotte in 1985 in Amsterdam terecht en kon een nieuwe redactie er mee aan de slag. Met een zekere regelmaat komt vanaf die tijd jaarlijks een aflevering van The Dutch Dickensian uit. Dit is mogelijk dankzij de steun die de redactie geniet van het directiesecretariaat van het NIBE in Amsterdam. Met hulp van twee medewerkers, Willie Hofmeyer en Ingrid Haye, hebben de laatste vijf nummers het licht gezien. De huidige redactie heeft evenwel gemeend de vleugels te moeten uitslaan. De komende annual conference die in juni van het volgend jaar in Haarlem plaatsvindt heeft zij als aanleiding gezien om The Dutch Dickensian in een nieuw jasje uit te brengen. Dat houdt in een kleiner formaat en een professionele opmaak. Daartoe waren fondsen nodig. De redactie dankt de W.A. Swets Stichting in Heemstede en Uitgeverij Chimaera in Groningen die deze uitgave mogelijk hebben gemaakt. We hopen dat het blad met dezelfde nieuwsgierigheid wordt ontvangen en gelezen als dertig jaar geleden het allereerste nummer. Yours in Dickens, t. J.H.A. Lokin. 4

The Dutch Dickensian | 1991 | | pagina 5