DE ZUIVERHEID VAN EEN SCHUW VOGELTJE... Little Dorrit verbeeld Dickens lezen of Dickens zien. That's the question', om het maar eens vrij naar Shakespeare te zeggen. De BBC heeft, zoals velen onder ons bekend is, alweer enkele jaren geleden een prachtig gefilmde en voortreffelijk gespeelde reeks televisiefilms naar de boeken van Charles Dickens ge maakt. Inmiddels zijn de vieobanden daarvan ook doorgedrongen tot de betere videotheken en in veel open bare bibliotheken kun je ze lenen. Ko van Leeuwen Is dat nu de moeite waard? Dat is een vraag die niet zo eenvoudig te beantwoor den is. Een van de mooiste romans van Dickens vind ik nog steeds Little Dorrit. Dat arme meisje Amy Dorrit, dat door on fortuinlijke omstandigheden van haar va der nota bene in de gevangenis het le venslicht zag en er ook weer door onge lukkige omstandigheden - maar nu die van haar geliefde Arthur Clennam, in het huwelijk trad. Een schuw vogeltje met een opofferende geest die buiten de gees teswereld van Dickens z'n weerga niet kent. Daarmee hebben we dan gelijk het begin en het einde van deze droeve ge schiedenis te pakken. Little Dorrit speelt zich voor een groot deel af in de Londense Marshalsea gevan genis, waarin mensen met schulden zitten opgesloten. Een vreemde gevangenis, waar de schuldige als hij wil zelfs z'n hele gezin bij zich kan hebben. Ook in David Copperfield, de roman die alom wordt ge zien als een geschiedenis boordevol auto biografische elementen, speelt de Marshalsea gevangenis een rol. Het is de immer optimistische levensgenieter Micawber die daar wegens schulden de gevangenis indraait. Ook in het leven van Charles Dickens zelf drong de Marshalsea zich op. Charles va der, John Dickens, werkte op het betaal- kantoor van de Britse Marine. Maar hij kon slecht met geld omgaan en leefde met een grenzeloos zorgeloze nonchalance. Dat bracht hem binnen de muren van on ze inmiddels bekende Marshalsea gevan genis. Het hele gezin trok vrijwillig bij hem in, maar Charles bleef als enig ge zinslid buiten de poort, waar hij toen de kost verdiende op een kleine schoen- smeerfabriek. De bezoeken die Charles Dickens in die tijd dagelijks aan zijn familie bracht, moe ten hem mateloos geïnspireerd hebben, gevoelig als hij was voor armoede en mis standen. De optimistische levenshouding van vader Dickens ten tijde van zijn ge vangenschap zullen ongetwijfeld te ma ken hebben met de twee karakters die hij in zijn boeken David Copperfield en Little Dorrit in gevangenschap laat doorbren gen. Zowel mr. Micawber als William Dorrit beschikken over een onbuigzaam karakter in de goede zin van het woord. Ze laten zich niet klein krijgen. Schitterend voorbeeld bij vader Dorrit: De cipier John Chivery schaamt zich de cel- 61

The Dutch Dickensian | 1991 | | pagina 62