de kleine Amy Dorrit. Hoe fraai deze pro- duktie ook is uitgevoerd, want dat is ze, het is verspilling van energie. De twee af zonderlijke delen zouden moeiteloos in el kaar kunnen worden geschoven. Laat je dan de overbodige doublures vervallen, dan kun je meer romandetails toevoegen. Je wordt zelfs op een dwaalspoor ge bracht. Zo is de geruchtmakende, opzien barende redevoering van Pancks, waarin hij afrekent met zijn meester, de inne mende vrek Casby, ver in de tijd naar vo ren geschoven. Dat kan tame lijk straffeloos omdat er in de verfilming nu eenmaal geen sprake is van een registratie, maar van wat de Engelsen een 'adaption' noemen. Dat betekent zoiets als: je gebruikt de gegevens die er zijn en je ziet maar goed uit te komen. Vanzelfsprekend wordt er in deze produk- tie formidabel geacteerd. Het lijkt alsof het allemaal zonder grote inspanning ge beurt. Sarah Pickering is een aandoenlij ke Dorrit. Precies het schuwe vogeltje dat we uit het boek kennen. Niet kwetsbaar, o nee, want zo schuw als zij is, ook zo sterk is zij. Dat maakt datje respect voor haar krijgt. Derek Jacobi is de nobele strijdba re Arthur Clennam, die na zich verkeken te hebben op de vrouw die hij bovenal meende lief te hebben, aan het slot van het verhaal de ware liefde bij Amy Dorrit vindt. En samen trouwen zij dus in de Marshalsea gevangenis. Om het even in het Nederlands te houden, er staat een prachtig einde in de vertaling die G. J. Werumeus Buning-Ensink er ooit van maakte. Het einde nadat Arthur en Amy in de gevangenis elkaar het ja-woord ga ven: 'Stil en onopgemerkt gingen zij door de rumoerige straten, voor altijd verenigd en gelukkig met elkaar. Zij vervolgden hun weg in scha duw en zonne schijn en het rumoer ging door en de schreeuwers en de begerigen en de brutalen, de koppigen en de ijdelen, zij allen schreeuwden en vochten en benijdden el kaar met het zelfde misbaar van altijd.' Niemand min der dan Sir Alec Guinness speelt in deze BBC-produktie tweemaal de vader van kleine Dorrit, ofwel de Vader van Marshalsea. Dat kun je aan hem wel overlaten. Hoogtepunt is niet te vinden bij de episodes waarin hij zich nog in de Marshalsea gevangenis bevindt, maar veel later, aan het grote slotdiner ten hui ze van mevrouw Merdle. William Dorrit is dan de dood dicht genaderd. Hij voelt zich niet goed en verbijstert een groot aantal deftige gasten door hen in een formidabe le toespraak welkom te heten op....Marshalsea. Alec Guinness is groots 63

The Dutch Dickensian | 1991 | | pagina 64