Bleak House, Little Dorrit en Great Expectations - maar ik vind Dombey and Son ook prachtig, en Martin Chuzzlewit is natuurlijk zo rommelig als wat, maar het is geweldig - in onderdelen, niet in z'n ge heel, want het plot is absurd, dramatisch, idioot. Het plot van Little Dorrit is wel heel doordacht, en op mijn Dickenscolleges bleken de studenten dat het beste boek te vinden; dat hebben ze als het meest moderne boek ervaren, ter wijl ze met Martin Chuzzlewit de meeste moeite hadden. "Voor deze colleges heb ik de Pickwick Papers voor het eerst in het Engels gele zen. Toen vond ik het ineens prachtig, zo levendig en zo mooi geschreven, zo zwie rig en trefzeker als al die figuren die erin voorkomen gekarakteriseerd worden. Pickwick Papers wijkt duidelijk af van zijn verdere oeuvre. Het zal er wel mee te maken hebben dat de opzet niet van Dickens zelf was; hij moest een verhaal bedenken bij die sportprenten. Grof ge steld gaan al zijn andere boeken over een eenzaam jongetje dat geen vader heeft. Wonderlijk dat de verbeelding van Dickens altijd weer zo gefixeerd was op een vaderloos iemand. Daar zou nog eens iets over geschreven moeten worden. Krachtens de wetten die verder in zijn oeuvre gelden had Sam Weller een wees moeten zijn. Dickens had zelf nog wel een vader, die is vrij oud geworden. Dat het thema zo dwangmatig bij Dickens terug keert, is toch merkwaardig." Tijdens je colleges stelde je vast dat een bindend element in de Pickwick Papers het thema 'huwelijk' is... "Ja, dat is een theorie die ik nog op papier wil gaan uitwerken. Dat moet absoluut - nog niemand heeft dat opgemerkt, en het is zo evident te zien in de Pickwick PapersBijna al die verhalen die erin zit ten gaan over het huwelijk, en de roman zelf gaat ook voortdurend over het huwe lijk: huwelijksbelofte en de zaak Pickwick tegen Bardell, maar ook die andere Pickwickianen; één gaat ervandoor met een jongedame en wordt achterhaald, ze worden stuk voor stuk verliefd. Er komen ook veel slechte huwelijken in voor, die in extenso worden beschreven." Vreemd eigenlijk, omdat Dickens toen net trouwde... "Ja, maar hij had blijkbaar toen al misgi vings, zo zie ik het. Hij had toen al in de gaten dat Kate niet de goeie was. Je vindt in die vroege brieven van hem al ontzet tend veel gemopper over haar. Hij vond haar onhandig en langzaam. Maar Dickens was natuurlijk een absolute dic tator die alles zag en alles naar zijn zin geregeld wilde hebben. Kate heeft het on getwijfeld heel moeilijk gehad. Als ik me Dickens' romans zo voor de geest haal, zijn alle huwelijken ongelukkig." Heb je favoriete romanfiguren? "David Copperfield en Esther Summerson uiteraard, maar Sairey Gamp is natuur lijk fantastisch en Dick Swiveller is ook prachtig prachtig! David Copperfield is de camera - hij registreert alleen maar. Ik zie hem als een lege huls waarin de rest van het boek zich afspeelt. Hij hoeft ook geen eigen karakter te hebben; dat zou de zaak vertroebelen; een wit laken is het best om een dia op te projecteren. Het boek is prachtig van sfeer, er zitten zulke poëtische fragmenten in. Ik heb het een stuk of zeven keer gelezen. "Het is niet zo'n autobiografisch boek als altijd wordt gezegd. De blacking factory en het leren van steno komen met Dickens' eigen leven overeen, maar ie mand als Dora Spenlow zien we in zijn le ven niet, en Agnes evenmin; gelukkig niet, al zou het voor Dickens wel goed zijn geweest, zo'n lieve volgzame vrouw. Dat 7

The Dutch Dickensian | 1991 | | pagina 8