had hij nodig, denk ik, en dat heeft hij ook gekregen in de persoon van Georgina, zijn schoonzus. Zij was hem meer toegewijd dan Kate. "Dickens had, naar mijn gevoel, een heel treurig leven. Dat gun je hem eigenlijk niet. Als een soort tegenwicht voor al die treurigheid moest hij een wereld schep pen waarin naast tragiek zo veel humor en vrolijkheid te vinden is. Zijn boeken worden steeds somberder naarmate hij ouder wordt, maar dat zie je bij meer schrijvers die vrolijk beginnen, Mark Twain bijvoorbeeld." David Copperfield had volgens zijn Aunt Betsey een meisje moeten zijn. Had jij hem ook als vrouwelijke ca mera kunnen accepteren? "Dan was het wel een ander boek gewor den, want dan had die passage met Dora zich niet kunnen afspelen. Maar het is grappig dat Dickens dat zelf ook heeft ge voeld: 'Ik moet David nog een keer als vrouw opvoeren.' En dan krijg je Esther Summerson, die er meteen achteraan komt. Ik denk dat zij aspecten zijn van een complex in Dickens zelf, dat hij in David Copperfield de mannelijke en in Bleak House de vrouwelijke kant heeft neergezet. Wat dat voor complex is ge weest, is moeilijk te zeggen. Dickens zal toch een vrouwelijke kant in zich hebben gehad die hij wilde uitleven. En dat heeft hij dan in Bleak House gedaan." Peter Ackroyd stelt in zijn biografie dat Dickens negatieve vrouwenfigu ren neerzette om die vrouwelijke kant te onderdrukken... "Dat kan inderdaad. Dickens kon wel vrouwenfiguren creëren, als ze maar niet aardig waren. Vervelende of gekke vrou wen schudde hij zo uit zijn mouw, zoals Sairey Gamp. Dat is een prachtfiguur met haar dranklucht. Mrs Mann uit Oliver Twist loopt al op haar vooruit. Mrs Jarley van het wassenbeeldenmuseum in The Old Curiosity Shop is wel aardig, maar zij is al wat ouder. Met vrouwen van een jaar of twintig kon Dickens niet veel, al had hij een goede band met zijn zus Fanny. Al zijn hoofdfiguren hebben een zus - dat is frappant. "De vergelijking met Trollope is heel ver helderend. Trollope heeft zeer goede vrou wenkarakters, door het hele oeuvre heen, ongelooflijk goed. Hij beschrijft ook heel precies de kleren die vrouwen dragen. Volgens mij had Trollope een sterk vrou welijke inslag, die hij gewoon durfde uit leven en waar hij openlijk voor durfde uit te komen. Bij Dickens was dat verdrongen en verknoopt. Ackroyd lijkt te geloven dat Dickens' relatie met Ellen Ternan platonisch is geweest, maar de nieuwste gege vens wijzen erop dat hij die fatale be roerte bij haar thuis heeft gehad. Wat denk jij? "Dickens was een emotionele en vurige man, dus ik kan me niet voorstellen dat hij al die jaren van haar af is gebleven. Hij heeft met haar in Frankrijk in allerlei zomerhuisjes verkeerd. Het kan haast geen broer-zusverhouding zijn geweest; zo lang blijf je dan toch niet met iemand om gaan. Dan houd je ook niet alles zo ge heim. Als het inderdaad waar is dat Dickens zijn beroerte bij Ellen thuis heeft gehad, dan heeft hij misschien vlak voor zijn dood nog met haar gevreeën. De theo rie dat hij in het harnas gestorven is, schrijvend aan Edwin Drood moeten we dan helemaal herzien. Weer een illusie armer. Maar dit vind ik ook wel iets heb ben." 8

The Dutch Dickensian | 1991 | | pagina 9