nonsens", zonder al dan niet scabreuze pointe, en dus in wezen ook niet grappig, al moeten we er misschien toch een beetje om lachen: There was an Old Man wilh a gong, Who bumped at it all the day long; But they called out, "O law I You're a horrid old bore I" So they smashed that Old Man with a gong. De "doodle"-achtige illustratie (Lear was in het dagelijks leven een vaardig land schapsschilder!) geeft mooi de techniek van oneindigheid weer in de vermenig vuldiging van de agressieve "they", zoals de tekst deze suggereert voor de eeuwig trommelende oude man. Noch het gedrag van de excentriekeling, noch de rigoreu- ze reactie van de massa worden van commentaar voorzien, en de tekst blijft in zichzelf ronddraaien, tegelijkertijd geïsoleerd en functionerend in een reeks of "cyclus" van 112 van zulke versjes. Nonsens is eigenlijk humor waarvan de pointe is dat er geen pointe is. Maar we herkennen in deze limerick toch wel iets van de karikaturale karakterbeschrijvin gen bij Dickens. Wat de gong is voor de oude man, is het hoofd van Karei I voor Mr Dick in David Copperfield. En ook Silas Wegg, die zich onbekommerd laat vervreemden van zijn eigen been in Our Mutual Friend, heeft wel iets weg van de talrijke:..vrolijk geamputeerde figuren bij- Edward Lear, zoals de "Old Man of the Nile, /Who sharpened his nails with a file; Till he cut off his thumbs, and said calmly, "This comes-/Of sharpening one's nails with a file!"" (Fig.2) En lijkt de "Old Man on some rocks, /Who shut his wife up in a box" (Fig. 3) niet een beetje op Daniel Quilp uit The Old Curi osity Shop, die niet alleen zijn onschuldi ge vrouw tiranniseert, maar bovendien zijn eitje verorbert met schaal en al, en zijn rum kokend heet tot zich neemt? There was an Old Man of the Nile, Who sharpened his nails with a file, Till he cut off his thumbs, And said calmly, "This comes Of sharpening one's nails with a file!" There was an Old Man on some rocks, 9 Who shut his wife up in a box; When she said, "Let me out!" He exclaimed, "Without doubt, You will pass all your life in that box. Als karakter is Quilp een goed voorbeeld van het: eerstgenoemde nonsens-procédé, dat van spiegeling of omkering. Quilp is het omgekeerde van dé aantrekkelijke 12

The Dutch Dickensian | 1994 | | pagina 13