mrs. caudle's Curtain Lectures: De ster van Pickwick moest in die dagen nog rijzen, en Jeixold, vijf jaren ouder dan zijn latere vriend, stond in popu lariteit toen zeker niet bij hem ten achter. In de jaren die volgden, zou Jerrold zijn reputatie nog vergroten door zijn bijdra gen aan Punch en als redacteur van zijn eigen Douglas Jerrold 's Shilling Magazi ne en Douglas Jerrold's. Weekly News paper. Spoedig na dat eerste schriftelijke contact, moeten zij elkaar ontmoet heb ben op de Shakespeaie-club', waarvan Jerrold één van dè oprichters was. Voor al hun beider toneelliefde zal veel tot de vriendschap hebben bijgedragen. Forster noemt Jerrold onder de aanwezigen bij tal van diners en openbare gelegenhe den, en verder hoorde Jerrold ook bij de bezoekers van Dickens in Twickenham in de zomer van 1838. En in 1844, toen ze al negen jaar met elkaar omgingen, bekende Dickens zijn vriend: "I wish we had not lost so much time in improving our personal knowledge of each other" Zo ontstond allengs een hechte vriend 'MRS'. "BiB'sBaby. by douglas jerrold. with .memoir bv 1sl.vnc5i.vr1) jerrold. london bradbury, agnew, co.| 10, bouverie st. 1s73-" schap tussen beide mannen, gebaseerd op hun toneelbemoeienissen, hun gezamen lijke oprichting van de Daily News (1845), hun beider ijveren op het gebied van liefdadigheid en hun gemeenschap pelijk streven naar sociale hervormingen. Jerrold was bovendien een gezelligheids mens die bekend stond als een 'wit',, zij het een 'wit with a mission'. Heel wat geestige gezegden werden door tijdgeno ten uit zijn mond opgetekend en bezorg den hem de reputatie over een scherpe tong te beschikken. Een harde jeugd had daar ongetwijfeld een groot aandeel in gehad. Al vroeg ging hij naar zee en diende als 'midship man' (adelborst) op de Engelse vloot. Het schip waar hij op diende, vervoerde Engelse troepen naar het vasteland ten behoeve van de slag bij Waterloo en bracht gewonden mee op de terugreis, een ervaring die hem nimmer zou losla ten. Sindsdien werkzaam in een drukkerij stond hij zijn tot armoe vervallen vader bij. Een zekere bitterheid over zijn jeugd 19

The Dutch Dickensian | 1994 | | pagina 20