kenmerkte hem in later jaren en kleurde veel van zijn uitlatingen. Hij verafschuw de elke vorm van onderdrukking en haatte onrecht. Langzaam ontworstelde hij .zich aan die drukkende omstandig heden door steeds meer te schrijven en zodoende ten slotte zelfs van de pen te kunnen leven, zonder overigens ooit tot rijkdom te geraken. Een huwelijk op 21- jarige leeftijd en de spoedige komst van kleine kinderen verdubbelden zijn ijver en verantwoordelijkheid. Een groot, zij het over veel kranten érr üjökMHften verspreid oeuvre, was het resultaat, terwijl hij naast al dat journalistieke werk ook een menigte toneelstukken en verha len naliet. Sommige van die verhalen, na zijn dood herdrukt, bevatten bovendien een sympathieke levensschets van de hand van zijn zoon Blanchard Jerrold, waarna zijn kleinzoon Walter nog eens een tweedelige monografie over zijn grootvader in het licht gaf. Vooral metMrs. Caudle's Curtain lectu res, as suffered by the late Job Caudle, edited from the original mss. by Douglas Jerrold, London 1846, zoals de volledige titel luidt, vestigde Jerrold zijn naam als humoristisch en satirisch schrijver. De afzonderlijke hoofdstukken, eerst in Punch verschenen, bevatten per hoofd stuk steeds één lange ononderbroken monoloog van Mrs. Caudle, die haar man naast haar op een oor liggend, over telkens een andere misstap de les leest: of hij nu een vriend geld of een paraplu geleend had, naar een koffiehuis of een kermis geweest was, gebiljart of dertig andere redenen tot misnoegen gegeven had, zij kwelt hem met haar eindeloze bedsermoenen en verhindert haar Job in te slapen. Mrs. Caudle werd een type en menig Engelsman hanteerde sindsdien de naam als negatie ve kwalificatie voor zijn alsmaar door zeurende, onredelijke en onlogische echtgenote, een vrouw die zich steeds verstrikte in haar eigen drogredenen, zonder dat de man de kans kreeg zelf iets in het midden te brengen. Van hun kant reageerden de Engelse schrijvende vrouwen furieus op deze karikatuur, zoals bijvoorbeeld Mrs. Anne Marsh in haar eveneens in 1846 versche nen roman Emilia Wyndham. Schrijfsters als Mrs. Marsh die voor vrouwen een minder onderdanige en een zelfstandiger positie nastreefden, zagen hun ijveren gedwarsboomd door de bedenkelijke populariteit van dat mens Caudle. Een en ander nam niet weg dat Dickens het werk van zijn vriend hogelijk waar deerde, volgens Forster met name The Story of a Feather. Op zijn beurt bracht Jerrold warme hulde aan A Christmas Carol in Punch. Vanuit Cremona dankte Dickens hem voor zijn woorden in een lange hartelijke brief, waarin hij Jerrold tevens uitnodigde naar Genua te komen en zijn terugkomst aankondigde begin december 1845. In een brief aan Forster i vroeg hij hem ervoor zorg te dragen dat hij voor een gezelschap van intimi zijn zojuist voltooide The Chimes zou kunnen voorlezen. Aan Jerrold had hij geschre ven: "Forster has told you, or will tell you, that I very much wish you to hear my little Christmas book, and I hope you will meet me at his bidding in Lincoln's Inn Fields" (waar Forster woonde, B.L.). Naast de vriendschap en de waardering die Dickens Jerrold toedroeg, waren er nog andere redenen voor die dringende uitnodiging. Tot de aanwezigen op dins dag 3 december ten huize van Forster behoorden behalve de gastheer, de teke naar Maclise en Dickens zelf, Blanchard, Jerrold, Carlyle, Dickens' broer Fred, W.J. Fox, Stanfield, Dyce en Harness. Voor een ietwat ander samengesteld gehoor werd de lezing de eerstvolgende zondag, de 8-ste, herhaald. Van die toch zo memorabele eerste lezing schreef Forster later zich weinig meer te herinneren: "An occasion rather 21

The Dutch Dickensian | 1994 | | pagina 22