man' (die filosofisch en gedragen en formeel is en soms, zoals Die Wahlver- wandtschaften, gecomponeerd als een sonate) zijn Engelse romans, van Dic kens en Hardy en Evelyn Waugh tot de pulp van iemand als Jeffrey Archer, vooral opengelegde en uitgesponnen anekdotes. Net als een soap worden ze gedragen door handeling en dialoog. Daarin zijn Engelse schrijvers ware meesters.' Soap door Rudi Fuchs in IPRC Handels blad 14 augustus 1992 'Sommige critici roemen hem als 'de grootste schrijver, sinds Dickens'. Voor anderen is hij de nieuwe Tolstoi. Waarom? Omdat, zo zeggen de critici A Suitable Boy gewoon briljant is. Wie eenmaal de eerste bladzijde heeft opge slagen, is veroordeeld tot lezing van de overige 1348 pagina's, in één ruk wel te verstaan. De karakterbeschrijvingen zijn als die in David Copperfield (Dickens). En qua diepte wordt de vergelijking met Oorlog en Vrede (Tolstoi) en Middle- march (Eliot) treffender met elke blad zijde die aan de ogen voorbij glijdt.' Opvolger van Dickens afkomstig uit India. Vikram Seth ondermijnt Engelse traditie. Cees van Zweeden in de Gooi en Eemlander 1 april 1993 'De romanfiguur David Copperfield kreeg in 1850 van Charles Dickens een vlekje mee op het voorhoofd ten teken van een gelukkig leven. Ruim een eeuw later kwam in New Jersey David Kotkin ter wereld. Deze verlegen zoon van Russische emigranten had een aangebo ren talent voor goochelen. Hij ver anderde zijn naam in David Copperfield. "Ik was jong en onbezonnen. En het klonk goed," zegt de nu wereldberoemdé 37-jarige illusionist. Een eerlijke bedrieger Anne-Rose Bant- zinger in Het Parool 7 oktober 1993 'Van Oostenrijk wordt gezegd dat het nog het strafrechtelijk reliek koestert van "hartes Lager": elk kwartaal worden gevangenen daar op weinig meer dan water en brood in een kale cel gezet. Dat staat haaks op de moderne penitentiaire inzichten. De vrijheidbeneming vormt de straf, zoals staatssecretaris Kosto (justi tie) onlangs nog zei, en niets meer. De procureur-generaal te Leeuwarden mr. D.W. Steenhuis lijkt een beetje last te hebben van regressie. Het interesseert hem niet of een gedetineerde beter wordt van de vrijheidsstraf, verklaarde hij deze zomer in een vraaggesprek. Ook al luidt de wettelijke opdracht dat de straf dienstbaar wordt gemaakt aan terugkeer in de maatschappij. En nu fulmineert de hoge magistraat weer dat de taakstraffen voor jongeren te slap zijn. Het wezen van de taakstraf vormt het taakstellend karakter. De wet kent niet het woord afknijpen. De ervaring leert dat de zweep er over ook helemaal niet verstandig is. Mensen plegen te reageren naar ze worden behandeld. Plaggen steken was al niet zo'n goed idee in de crisisjaren. Alvast een goed idee voor Sinterklaas: schenk Dato Steenhuis dit jaar eens Oliver Twist.' Oliver Twist In de Marge FK in NRC Handelsblad 29 september 1993 41

The Dutch Dickensian | 1994 | | pagina 42