en "If I were thankful to my husband for no more, instead of for so much, I sho uld be thankful to him for having saved me from the first mistaken impulse of my undisciplined heart." Deze woorden maken een diepe indruk op David, die immers wel "thefirst impulse" van zijn "undisciplined heart" heeft gevolgd door Dora te trouwen, en die bezig is te ontdekken hoe het is als partners niet helemaal goed bij elkaar passen. Annie trouwde met iemand die niet beantwoordde aan het conventionele ideaalbeeld en werd gelukkig. David trouwde wel met zijn ideaal, maar zijn geluk was niet volmaakt. Om te beginnen met de geschiedenis van David, een voorbeeld van zijn impulsivi teit. Nadat hij Agnes heeft beschreven als "my sweet sister, as I call her in my thoughts, my counsellor and friend, the better angel of the lives of all who come within her calm, good, self-denying influence", gaat hij in één adem ver der: "Am I in love again? I am. I worship the eldest Miss Larkins.My passion for her is beyond all bounds." De 17-jarige David wordt verliefd op de 30-jarige Miss Larkins. Hij mag op een feestavond een keer met haar dansen, maar dan vraagt ze hem om haar terug te brengen naar Captain Bailey, een knappe jonge officier met wie Miss Larkins veel danst. Korte tijd later vertelt Agnes aan David dat Miss Larkins gaat trouwen met Mr. Chestle, een hopkweker, een aardige oudere man. Opnieuw dus iemand die niet trouwt met het conventionele ideaalbeeld. Ook Miss Larkins volgde niet de "first mistaken impulse of an undisciplined heart". 45

The Dutch Dickensian | 1994 | | pagina 46