- - .It remained for me to adapt myself to Dora; - - - This was the discipline to which I tried to bring my heart, when I began to drink. It made my second year much happier than my first; and, what was better still, made Dora's life all sunshine. Dan wordt Dora ziek, en zal niet meer beter worden. Het blijkt dat zij hetzelfde als David heeft gemerkt, en ze zegt dat het beter is als ze dood gaat, omdat het verschil tussen hen een steeds grotere rol zou gaan spelen. De dood van Dora, en die van Steer- forth, en het ongeluk waarin de Pegotty's zijn gestort, doen David Engeland ont vluchten. Hij gaat naar Italië en de Al pen. Dan volgt de beschrijving van zijn rouwproces: "I went away from England; not kno- Dora daar niet voor" openstaat: "It began to occur to me that perhaps Dora's mind was already formed." Na een jaar huwelijk is niet de geest van Dora maar die van David verder ontwik keld, en hij beseft dat Dora hem niet alles kan geven wat hij verwacht had. Ze is geen partner voor hem als het om zijn intellectuele kant en zijn werk gaat. Nu hij inziet dat hij haar niet kan verande ren, gaat hij zichzelf meer aanpassen aan haar: "I loved my wife dearly and I was hap py; but the happiness I had vaguely anticipated, once, was not the happiness I enjoyed, and there was always some thing wanting.But that it would have been better for me if my wife could have helped me more, and shared the many thoughts in which I had no partner: and that this might have been; I knew. - 47

The Dutch Dickensian | 1994 | | pagina 48