Sommige hoofdpersonen lijken blind te zijn voor wat zich onder hun ogen af speelt, omdat ze denken volgens patronen die zich in hun hoofd vastgezet hebben. - David ziet niet dat Agnes van hem houdt en dat Dora niet helemaal bij hem past. - Esther realiseert zich niet dat ze ver liefd is op Allan, en trouwt bijna met Jarndyce, omdat ze denkt haar recht op een plaats op de wereld te moeten bewij zen door zich nuttig te maken voor ande ren. - Arthur ziet niet dat Amy van hem houdt, omdat ze niet beantwoordt aan zijn beeld van de ideale vrouw (zoals Pet Meagles wel doet). Vaak spelen grote leeftijdsverschillen tussen partners een rol: Dr Strong en Annie, John Jarndyce en Esther Summer- son, Arthur en Amy. In alle situaties is de man ouder en treedt eerst op als "vader-substituut" (leraar, voogd, be schermer). Waarom is dit thema zo belangrijk? Dickens schreef dit voordat hij Ellen Teman leerde kennen. Wellicht was het in die tijd een gewone zaak, omdat veel mensen jong stierven? De Dickensiaanse liefdesgeschiedenis heeft veel sombere kanten. Maar de rode, draad is dat men uiteindelijk het Geluk vindt. Echter, naarmate Dickens ouder wordt, lijkt dat Geluk minder omvattend te worden, althans meer naar binnen gekeerd te zijn: - David en Agnes gaan een in alle op zichten heel gelukkige toekomst in. - Esther en Allen worden gelukkig en zullen door Allen's werk als sociaal be wogen arts een goede functie in de maat schappij vervullen, maar het ziet er niet naar uit dat ze rijk, bekend of belangrijk zullen worden. Arthur en Amy worden gelukkig met elkaar, maar meer ondanks de maat schappij en hun omgeving. Wie dus iets vrolijks wil lezen over de liefde, kan beter terecht in het vroege werk, en dan is er niets mooier dan een "Wellerism": "The wictim o' connubialïty, as Blue Beard's domestic chaplain said, with a tear of pity, ven he buried him. Het onderstaande is een samenvatting van een lezing gehouden voor de Dickens Fellowship in oktober 1993.) 52

The Dutch Dickensian | 1994 | | pagina 53