VAN DE VOORZITTER Respected friends and fellow-pilgrims in the pleasant plains of knowledge! Dit citaat uit "The Schoolboy's Story" viel mij in nu wij een nieuwe redactie hebben, die ons, pelgrims in Dickens-land, verder zal leiden door uitge strekte, afwisselende en onbekende velden van kennis, niet als moderne reisleiders die - ook wanneer de zon schijnt, een paraplu boven hun hoofd houdend als baken - hun schaapjes achter zich aan voeren langs platgetre den paden, maar als mede-pelgrims, die, evenals wij lezers, met achterla ting van hun dagelijkse besognes erop uit gaan om geestelijk rijker te wor den, op een tocht waarop wij nu eens zullen stilstaan bij een heerlijk vergezicht, dan weer de omgeving als vanuit een nieuw perspectief zullen ontwaren, en op weer andere momenten zullen genieten van een detail, om vervolgens weer voort te gaan, steeds voort, waardoor deze tocht doet den ken aan de zegswijze van de Chinezen: "de weg is de bestemming", want deze reis kent, in tegenstelling tot deze zin, geen einde. Voor U ligt het 25-ste nummer van de Dutch Dickensian. 25 nummers in 39 jaar; het hadden er natuurlijk gemakkelijk 250 of 500 kunnen zijn ge weest, ware het niet dat de redacties vanaf het begin zichzelf de hoogste normen van selectiviteit hebben opgelegd. Dat is bijzonder, vooral in deze tijd van ongebreidelde groei van communicatie, de tijd van de fax, de mo biele telefoon, het surfen op Internet, en de babbelbox. Mensen communi ceren meer naarmate ze minder te zeggen hebben. Selecteren is een moeilij ke kunst. Bekend is het verhaal van een man die aan zijn vriend schreef: "Ik schrijf je een lange brief, want voor een korte heb ik geen tijd". Ook uit ei gen ervaring weet ik hoe belangrijk de juiste selectie is. Ik ben al jarenlang een beginnend pianist, zal dat ook altijd blijven, en speel (ook al jaren) uit .een muziekboek "Chopin für junge Leute"; in dit boek zijn gemakshalve de meeste noten uit Chopin's composities weggelaten, en nog klinkt het heel mooi, maar als ik zelf enkele noten weglaat, dan wordt het resultaat opeens veel minder. Gelukkig verstonden en verstaan onze redactieleden, uit verle den en heden, de kunst van het weglaten heel goed, waardoor elk nummer van de Dutch Dickensian een kostbaar bezit is en goed voor ettelijke uren van puur leesgenot. Graag wil ik hen, ongetwijfeld uit uw aller naam, dank en hulde brengen! 4

The Dutch Dickensian | 1995 | | pagina 4