Roosendaal, 1-10-1995 Beste Cees, Bedankt voor de copie van "Het Leeskabinet", ik zal het met veel plezier lezen, be nieuwd hoe zo'n eerste vertaling er uitzag. W.b. je brief, aan het eind sneed je een zeer interessante kwestie aan. "Want ei genlijk is het ons ook niet geheel duidelijk waarom jij aan het redactieheraad wilt deelnemen". Mij ook niet Cees, dus we zitten op één lijn. En, om even de feiten in het juiste perspectief te houden (ik blijf nu eenmaal historica), van actief willen was ook geen sprake. Het was Bernt die mij in Dordrecht overviel met de vraag of ik eventueel enz. Overmand door hitte vermoeidheid (van dronkenschap kan in Dordrecht geen sprake zijn) kon ik zo gauw geen reden verzinnen om te weige ren. Ik had natuurlijk kunnen vragen welke kwaliteiten hij mij toedichtte om dan meteen dat misverstand op te helderen, maar dat kan tot zulke vreemde onthul lingen leiden (onlangs werd ik geïnterviewd door het plaatselijk dagblad omdat ik door enige verdwaasde leerlingen als "ideale docent" genoemd was. Had ik niet gevraagd waarom, had ik me tot de verschijning van het artikel kunnen inbeelden dat het om mijn didactische kwaliteiten ging. 't Was dus meer een kwestie van hu mor). Dus even serieus, ik denk dat jullie het uitstekend zonder mij afkunnen, maar als je denkt dat ik een bijdrage kan leveren Je andere vraag was naar het fenomeen KB. Dickens, en de afd. Dordrecht. Bij fenomenen denk ik meer aan spookverschijningen, en bij de afd. Dordrecht zit er nu vast de schrik goed in, maar toch. Wat moet ik daar nu over vertellen? Dat ik 7 was toen ik Dombey zoon begon? (Ik las nu eenmaal alles wat ik te pakken kreeg). Ik was meteen helemaal weg van dat boek. Vooral captain Little was en is mijn grote favoriet, later alleen overtroffen door dat onsterfelijke monument mr. Pickwick. Het zou natuurlijk fraai staan als ik aangaf hoe mijn smaak later "rijpte", maar helaas, het zijn de bizarre types verwikkelingen, met zoveel vaart verve verteld, die mij steeds weer naar Dickens doen grijpen. Mr. Dick, miss Havisham, mrs.Gamp Heerlijk!! Ik las Dickens gedurende de lagere school, de middelbare school, en daarna herlas enz. enz. Bij een bezoek aan Dickens House in Londen liet ik mijn adres achter in een (ui- 64

The Dutch Dickensian | 1995 | | pagina 64