Inventariseren we de mogelijke oorzaken die tot zo'n chaos konden leiden dan valt als eerste de infrastructuur van de oude steden op. De smalle en bochtige straten maakten het relschoppers erg gemakkelijk een zo genaamde "hit and run" strategie toe te passen waar politie en leger geen antwoord op hadden. (Het aanleggen van brede boulevards door dictators heeft niet alleen een propagandistisch, maar ook een praktisch doel). Dan was er het godsdienstige radicalisme dat zich uitte in een fel anti-rooms-katholicisme in Engeland. De achttiende eeuw wordt gezien als de eeuw van de Verlichting, een duidelijke overwinning van de redelijkheid. Dat klopt ook voor de elitaire bovenlaag van voornamelijk gegoede burgers. Tegelijkertijd zien we bij de lagere klassen het godsdienstige fundamentalisme opkomen. Een voorbeeld daarvan zijn de "No Popery" rellen in Londen. In Wenen leidde dat zelfde verschijnsel er toe dat in een ruzie tussen de keizer, die een verlicht despoot was, en de paus, de bevolking van Wenen de kant van de paus kiest. Verder zijn er de machinaties van de oppositionele politieke groeperingen. De midden-klasse was volop bezig met intriges tegen de regering en gebruikte daarbij de lagen onder hen als voetvolk voor het vuile werk. Toen het echter uit de hand begon te lopen stopten de hervormers hiermee, maar toen was het al te laat. Binnen de kortste keren werden de gematigde hervormers, het hof en het parlement het eens en werd er bovendien nog vrede gesloten met de Amerikanen in 1783. Pas in de volgende eeuw zou het politiek radicalisme weer zijn kop op steken. De rellen beperkten zich in deze periode niet tot Engeland alleen. Het was een algemeen verschijnsel in Europa. Zo ook in Amsterdam en Utrecht in de jaren 1783 en 1787. In Genève tussen 1781 en 1872, Brussel in 1789 en Stockholm van in 1772 al aan de beurt geweest en Madrid zelfs al in 1766. Zo gezien valt er iets voor te zeggen dat de Franse revolutie, die in 1789 in Parijs uitbarstte, als een uit de hand gelopen rel gezien moet worden. CONCLUSIE Als conclusie kunnen we vaststellen dat de rellen en haar politieke gevolgen het einde van de oude politieke orde betekenden. De samenleving was in de loop van de achttiende eeuw te complex geworden om bestuurd te worden door een kleine groep "ons kent ons" aristocraten. Er waren eenvoudig te veel administratieve en bestuurlijke problemen die om een oplossing vroegen. Hiervoor waren moderne bestuurstechnieken nodig en een veel groter bestuursapparaat. Dat vroeg om nieuwe managers die te vinden waren in de middle en upper- middle class van zakenlui. De kwaliteit van bestuurders kreeg meer waarde dan de afstamming die lang de politieke invloed van iemand had bepaald. Tradities werden stap voor stap afgebroken. Bij het lezen van Barnaby Rudge valt op hoe goed Dickens zich in deze periode heeft verdiept en er in slaagt om de diverse personages, omstandigheden en gebeurtenissen in de tijd te plaatsen. - 21 -

The Dutch Dickensian | 1997 | | pagina 21