Geboorteplaats Dickens giet schrijver tegen diens zin in het brons In de Volkskrant van woensdag 18 februari 1997 een opmerkelijk bericht: In dit bericht de opmerking over een - vernield - beeld van Dickens in Adelaide. Daarover heb ik in The Dickensian niets teruggevonden. Overigens werd ik op donderdag 27 februari 1997 gebeld door ene Polleke van den Broek van de BRT en mocht ik live in de uitzending commentaar geven op het plan een Dickens-beeld in Portsmouth te plaatsen. Ik vertelde dat er al een standbeeld in Philadelphia stond, dat wij van de Haarlem Branch al een "eigen" standbeeld van Dickens hebben, zelfs twee, en dat "wij" voor zover onze middelen dat toelieten, bereid waren een bijdrage te leveren aan het standbeeld in Portsmouth. -26- Van onze correspondent Bert Wagendorp LONDEN De Engelse schrijver Charles Dic kens had in zijn testament nog zo laten weten er geen prijs op te stel len, maar nu komt het er toch van: een standbeeld. Dickens overleed in 1870, op 58-jarige leeftijd en geldt nog steeds als Engelands meest geliefde schrijver. Zijn fan club aan de Universiteit van Ports mouth - Dickens' geboorteplaats - onthulde deze week de plannen voor een in brons gegoten Dickens. In zijn testament schreef Dic kens hem 'onder geen enkele voor waarde onderwerp te maken van een monument, herdenkingsteken, eerbewijs of wat dan ook.' Die wens werd al eerder genegeerd, er staat een Dickens-standbeeld in het Amerikaanse Philadelphia en er stond er een - tot het werd ver nield - in het Australische Adelai de. Maar in zijn eigen land was de laatste wens van de schrijver tot dusver gerespecteerd en werd zijn nagedachtenis levend gehouden op de wijze die zijn voorkeur had: in zijn nog steeds populaire werk. Hoewel, ook niet helemaal. Op de Britse biljetten van tien pond staat het conterfeitsel van Dickens, wat als een eerbewijs moet worden gezien. En een ander verzoek in het testament, begraven te worden in Rochester, werd in 1870 al terzijde geschoven. Dickens ligt in West minster Abbey in Londen. Verschillende Dickens-autoritei- ten lieten weten het helemaal met het standbeeld-initiatief eens te zijn. Want het testament van de schrijver is 127 jaar lang totaal ver keerd geïnterpreteerd. Dickens wil de eigenlijk heel graag een stand beeld, maar wilde dat niet recht streeks vragen. David Dickens, de achterklein zoon van de schrijver en voorzitter van de Internationale Dickens Fellowship, zei dinsdag in The Times geen enkele reden te zien om geen standbeeld op te richten. 'Algemeen wordt aangenomen dat hij in zijn testament bescheiden was, en eigenlijk bedoelde: "Goed, als jullie erop staan. Edward Preston, secretaris van de Fellowship afdeling Groot-Brit- tannië, is dezelfde mening toege daan. 'Het testament was duidelijk tongue in cheek geschreven. Dic kens hield heel veel van publiciteit. Ik weet zeker dat hij heel graag een standbeeld wilde.' Het standbeeld, waarvoor nog een bedrag van 75 duizend gulden bijeengebracht moet worden, moet in Portsmouth's winkelstraat ko men te staan. Het eerste ontwerp toont Dickens, licht door de knieën gezakt, rechterhand geheven, boek in de linkerhand, leunend op een lessenaar met nog een hele stapel boeken.

The Dutch Dickensian | 1997 | | pagina 26